HABER

Resmi Gazete kapatıldı!

Kağıt fiyatlarının Ağustos ayından bu yana neredeyse yüzde yüz zamlanmasıyla devlet, 1920 yılından bu yana çıkan Resmi Gazete'yi kapatma kararı aldı. Resmi Gazete bundan böyle sadece dijital ortamda çıkacak.

Resmi Gazete kapatıldı!

Tam 98 yıldır basılan Resmi Gazete, ‘kağıda' veda etti. Artık sadece dijital olarak hazırlanacak. Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre; Resmi Gazete'nin hazırlanıp, basıldığı Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi de geçen ay KHK ile kapatılmıştı. Personel diğer kamu kurumlarına gönderildi.

YÜZYILLIK TARİH

7 Ekim 1920'de kurulan ve ilk sayısını da 7 Şubat 1921 yılında çıkaran Resmi Gazete, yüzyıllık serüvenin ardından kağıt bölümünü kapattı. 14 Eylül 2018 Cuma günü 130 personele ‘son iş günü' tebliği yapıldı. Bazıları işçi statüsünde olan personel, bu hafta yeni kurumlarına dağıtıldı.

HURDAYA GİTMESİN

Resmi Gazete'nin basıldığı Başbakanlık Basımevi'nde çok önemli matbaa üniteleri yer alıyor. Bir çalışan, SÖZCÜ'ye “Dünyada sadece üç ülkede (Türkiye-Fransa ve Suudi Arabistan) bulunan tek renk baskı yapan web ofset makinemiz var. Saatte 60 bin baskı kapasitesi olan. Bir üniversiteye alması için teklif iletildi, ilgilenmediler. Hurdaya gitmesine üzülüyorum…” dedi.

SON DÖNEMDE AZALDI

Son dönemde kağıt baskısı düşen Resmi Gazete'de Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından çıkartılan kararname, yönetmelik, yasa ve genelge gibi kararlar yayınlanıyordu. Gazete, 8 bin civarında basılıyordu. Bu sayı son aylarda 2 binlere kadar düştü.

SANAL ULAŞIM ZORLUĞU

Resmi Gazete artık sadece dijital olarak hazırlanacak. Bu durum bazı sorunların yaşanabileceği endişesine neden oldu. Siber saldırı veya arşive ulaşmada sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
RESMİ GAZETE BASILAMIYORSA DEVLET BİTMİŞ ÜLKE SIFIRI TÜKETMİŞ DEMEKTİR..
@rehber1953 hehhe az bir adım ileri gitmeyin zaten , hafta bir resmi gazete basılsın diye devlet 100 kişiye baksın
@gokhancakir AL işte bunlarla aynı ülkede yaşıyoruz malesef. O 100 kişi şimdi hiç iş bilmedikleri bir kuruma geçecek ve bundan sonra emekli olana kadar hiçbir iş yapmadan devletten maaş almaya devam edecekler... Ayrıca 80 milyonluk ülkenin devleti haftada 1 nüsha gzete çıkaramayacak konuma gelmişse bunu sorgulamaktan aciz olmak ayrı bi hayal dünyası... Bunu düşünemeyecek kapasitedeki adam oy kullanıyor bu ülkede ve malesef ki ikimizin oyu da 1 sayılıyor.
@gokhancakir geri zekalı kağıt fabrikasınıda böyle kapattın şeker fabrikasınıda böyle kapattın kağıt yok alamıyoruz diye resmi gazateni kapatıyorsun memleket bitmiş demektir
@rehber1953 o kapıt fabrıkalarını abd satmamış olsaydı uvey baban rte kapanmazdı
@rehber1953 evet kardeş bu memleketin anasını bellediler bu aşşağıda sana yazan dingillerde bunların trolleri...
Devamını Havuz medyasından bekliyoruz..
KAPATIN ÇALIŞAN NERESİ VARSA KAPATIN HATTA ÜLKEYİ SATIN SİZDE KURTULUN BİZDE
YANİ ÜLKENİN VE DEVLETİN KEPENKLERİ TAMAMEN İNDİRİLMİŞ VAZİYETTE...
@rehber1953 gazeteyi kapatıp kına imalat merkezi kurucaklarmış çok üzülmeyin
katar uçak hediye etti 400 milyon dolarlık paşamıza hayırlı olsun 500 milyon dolara satacaklarmış tayyip devreye girince hediye etmişler yoksa parasıyla alacaktık diyor ulan ülkeyi iyi yedin rte
@gokhancakir @gokhancakir AZ İLERİ GITTIK BIR ADAM ICIN 7 SUPER LUKS UVAK 6 SARAY 5000 CUMA MANZI ICIN KORUMA TUTTUK .....
@gokhancakir o kına ilk önce size yakılacak sen o küçük beynini yorup yorum yapma
Geri Dön