Ressam Nuri Abaç hayatını kaybetti

Ressam Nuri Abaç hayatını kaybetti

Ankara - AA- Türk resim sanatının ustalarından ressam Nuri Abaç, 82 yaşında Ankara'da yaşamını yitirdi. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Abaç'ın cenazesi 4 Mart Salı günü Kocatepe Camii'nde kılınacak namazın ardından Ankara'da toprağa verilecek.

1926 yılında İstanbul Kocamustafapaşa'da doğan Abaç'ın gerçek anlamdaki resim öyküsü 1944 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne girmesiyle başladı.
1958'den itibaren 1991 yılına kadar tüm Devlet Resim ve Heykel sergilerine ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneğinin tüm sergilerine katılan Abaç, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile özel galerilerin düzenlediği, çeşitli illerde açılan 130'u aşkın karma sergide yer aldı.
Dışişleri Bakanlığının yurt dışında açtığı çok sayıda karma sergiye de katılan Abaç'ın yapıtları çeşitli tarihlerde iki kez Venedik, iki kez de Monako Biennali'ne kabul edildi. Abaç, aralarında 1982 Uluslararası İskenderiye Biennali 3. Ödülü'nün de bulunduğu toplam 11 yarışmada çeşitli ödüller kazandı.
Bazı yarışmalarda jüri üyeliği de yapan sanatçı, 1991 yılından itibaren bir süre Hacettepe Üniversitesi, bir süre de Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri'nde "Perspektif" dersi verdi. Nuri Abaç, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından çok sayıda onur ödülüne de layık görüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler