Reuters: AB Türkiye için bugüne kadarki en eleştirel İlerleme Raporu'nu hazırladı

Reuters haber ajansı, AB'nin Türkiye hakkında en eleştirel İlerleme Raporu'nu hazırladığını bildirdi. Salı günü açıklanması beklenen raporda, müzakerelerin devam etmesini destekleyen koşulların oluşmadığı değerlendirmesi yer alıyor.

Reuters: AB Türkiye için bugüne kadarki en eleştirel İlerleme Raporu'nu hazırladı

Reuters haber ajansının yetkililere dayandırdığı haberinde, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile ilgili Salı günü açıklayacağı İlerleme Raporu'nun bugüne kadarki en sert ve en eleştirel değerlendirme olacağı bildirildi.

Reuters'a adının açıklanmaması koşuluyla konuşan iki yetkili, raporu hazırlayan Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin Suriyeli mülteciler konusunda yürütülen işbirliği haricinde, insan hakları, basın özgürlüğü, yargı özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi alanlarda giderek kötüleştiği değerlendirmesini yapacağını söyledi.

Avrupa Komisyonu, her yıl düzenli olarak Türkiye ve diğer aday ülkeler için AB kriterlerine uyum konusunda attıkları adımlarla ilgili değerlendirmelerini kapsayan ilerleme raporları açıklıyor.

Türkiye ile ilgili bu yılki raporun Salı günü Fransa'nın Strasburg kentinde açıklanması bekleniyor.

Raporun bazı bölümleri ilk olarak Almanya'da bugün yayınlanan Welt am Sonntag gazetesinde yayınlandı.

'AB'den çok ciddi bir uzaklaşma var'

Reuters haber ajansı, bu kısımların doğru olduğunu görüştüğü AB yetkilileri tarafından teyit edildiğini belirtti.

Yayınlanan kısımlarda, Avrupa Komisyonu'nun yeni müzakere başlıkları açmak için yeterli bir zemin oluşmadığı değerlendirmesi yaptığı görülüyor. Bu da halihazırda yeni başlıkların açılmamasından dolayı fiilen donmuş durumda olan müzakerelerin mevcut halinin süreceği anlamına geliyor.

Raporun yazım sürecine dahil olan bir AB yetkilisi, Reuters'a yaptığı değerlendirmede, "Avrupa Birliği'nden çok ciddi bir uzaklaşma söz konusu" dedi.

Raporda, adil yargılama ve ifade özgürlüğü gibi AB'nin temel hak ve özgürlükleri arasında saydığı alanlarda çok ciddi bir gerileme olduğu belirtilirken, 2014 yılında yargı bağımsızlığı ile ilgili kaygıların dile getirildiği rapora kıyasla çok daha sert eleştiriler yer alıyor.

Reuters'ın haberine göre, AB yetkilileri, her ne kadar başta Kıbrıs olmak üzere Almanya ve Fransa gibi bazı ülkelerin itirazlarının müzakere sürecini yavaşlattığını söylese de, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından binlerce kamu görevlisinin ihraç edilmesinin Türkiye'nin üyelik ihtimalini çok ciddi şekilde azalttığını ifade etti.

Türkiye ise tam üyelik perspektifi ile müzakerelerin devam etmesi gerektiğini savunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Bizim AB ile uzlaşmaya ihtiyacımız yok. Eyyyy AB sen gel bizimle uzlaş.
Türkiye de ab yi isteyen bi siyasetçiler halkın böyle bir derdi yok
Türkiye Cumhuriyeti topraklarına köpek olamayacak müptezeller, bize şekil yapıyor.
Göreceğiz,Neyi göreceğiz.Bazı stradejistlerin ve meclis vekili ve üyelerinin dillerinde ballandırtıkları 1453-1923 arası fabrika ayarlarına döndük demelerini.Eğer Osmanlıdan fabrika ,yol,okul kalmamışsa ve Avrupalılar Osmanlı da tahsildarlık yapıp vergi topluyor,devlet işletmelerine el koyuyorsa size ve o fesliye söylenecek
Suriye de muslümanları katletmenizi destekledi daha ne istiyorsunuz haçlılar her yerde
Türkiyenin üyeliğinin çok ciddi şekilde azaldığını belriyormuş.çok üzülüyoruz 50 yıl olmuş sizde bizde biliyoruz ki kendi dininizden olmayanı alamazsınız. "KAFİRUN SURESİNİ"okuyoruz.
biraz daha fazla yalakalık yaparsak alacaklar az kaldı gayretttttt
zaten AB yi isteyen vatandaş yok.bize insan gibi yaşam sunsun hükümet ne ab ne amerikayla işimiz olmaz.zaten ab nin amacı belli bizi hiç bir zaman ab ye almazlar biz ağit olduğumuz kıtaya odaklanalım asya bölgesine.
Yahu arkadaş bizim bu siyasetçilere anlam veremiyorum. Resmen evlerinde istenmeyen müsafir gibiyiz. Bizi istemiyorlar işte. Yarım asırdan fazladır neyin ısrarı bu. Vaz geçelim artık şu Avrupa birliği sevdasından yahu.
AB nin de sonu yakındır. İngilizler kaçtı kurtardı kendilerini.
Şu avrupaya posta koyan muhafazakarlar. Avrupa birliği başvurusunu geri çekinde görün açlıktan ölmek neymiş.
AB ne diyorsa tam tersini yap! Rahmetlik II. Abdülhamid in dış politika daki tavrı böyleydi
Diğer Haberler