Reuters: Türkiye'ye yaptırım tasarısı sunuldu

ABD'li Cumhuriyetçi ve Demokrat Senatörler Başkan Donald Trump'ın Rus ordusuyla iş yapanları cezalandırmasını öngören yasaya uyması gerektiğini söyleyerek, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye'ye yaptırım uygulaması için çağrıda bulundular.

Reuters: Türkiye'ye yaptırım tasarısı sunuldu

ABD'de Cumhuriyetçi Senatörler Rick Scott ve Todd Young Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi teslimatına geçen hafta başlamasının ardından yaptırım uygulanması çağrısında bulunan tasarı sundular.

Ayrıca Senato'nun Dışlişkiler Komitesi'nden Demokrat Senatör Bob Menendez de, Türkiye'yi F-35 programından çıkarmanın yeterli olmadığını ifade etti.

Menendez e-mail üzerinden yaptığı açıklamada "Yasa açıkça 'Rusya'nın savunma ve istihbarat sektörleriyle 'önemli işlemler yapanlar' için cezalar öngörüyor, bu da açıkça S-400 sisteminin teslimatını da içerir" dedi.

Tasarıda Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini satın alması "ABD'nin güvenlik hakkına doğrudan ve büyük bir tehdit" olarak tanımlanıyor.

Tasarının kabul edilmesi durumunda Türkiye'ye 'ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında belirlenen yaptırımların tamamen uygulanması' öngörülüyor.

CAATSA, ABD Başkanı'nın aralarında vize yasağı getirmek, ABD merkezli ithalat-ihracat bankasına erişimi engellemekten, ABD finans kurumlarıyla işlemleri kısıtlamak ve ihracat ruhsatlarını iptal etmek gibi daha sert seçeneklere kadar değişen 12 yaptırım maddesinden 5'ini seçmesini öngörüyor.

Ancak CAATSA, yaptırımlar için takvim oluşturulmasında ya da muafiyet verilmesinde belirleyici olmuyor, dolayısıyla Trump'ın yaptırımları süresiz erteleme yetkisi de bulunuyor.

Tasarı ABD yönetimine Rusya'nın oluşturduğu tehdidin ele alınması ve Türkiye'nin daimi NATO üyeliğinin gözden geçirilmesi için NATO'da görüşme talebinde bulunması çağrısı yapıyor.

Bağlayıcı olmayan tasarı kanun hükmünde olmasa da, böyle bir karar tasarısının Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato'dan geçmesi, Ankara'ya yaptırım uygulaması için Trump üzerinde baskı oluşturabilir.

Menendez ayrıca, Trump'ın CAATSA kapsamında yaptırımları uygulamayı reddetmesi durumunda ABD yönetimini Türkiye'ye yaptırım uygulamaya zorlayacak bir yasa tasarısı sunacağını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
mesele güvenlik falan değil ..! kuduz gibi saldırmalarının tek sebebi s 400 parasını yiyemediler o. incirlik yasak et bak köpek gibi nasıl yalvarıyorlar. çünkü incirlik olmazsa israil güvenliği bitmiştir kürecik olmazsa israil bitmiştir.
demekki israilin poposunu hep biz kurtardik.
@kral_1986_gnfue incirlik gider kuzey ırağa üst kurarlar. tespitin cok doğru parasını yiyemedikleri için kuduruyorlar
@sakircan_sensakrak_1970 kuzey ırak yol geçen hanı iran rusya türkiye ingiltere almanya hepsi girip çıkıyor abd ve israil bunu göze alamaz ama incirlik ve kürecik bizzat amerikanın kontrolünde bir eyalet gibi Atatürkün vefatından sonra 1941 - 1980 yıllarında abd ile yapılan anlaşamalarda amerika incirlik ve küreciki kullanım bedelini ödedikçe buraları kendi malıymış gibi kullanabilir diyor ayrıca bizi natoya aldıkları içinde olası bi restleşme kavga ambargo durumunda nato üyesi olarak kullanmaya devam edecek ülke bu yıllarda amerikaya satılımış bizzat ve ilk olarak chp tarafından ne yazikki
Bunlar şimdi böyle yapıyor bir savaşta bize neler yapar siz düşünün
trump hikaye senatoya bakın siz trump la anlaşılmış belli ki!!!!!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler