'Venezuela'nın Türkiye'ye giden altınları ne olarak geri dönüyor?'

Reuters haber ajansı, uluslararası yaptırımlarla ekonomisi derin bir krize giren Venezuela'nın altın ticaretini inceledi.

 'Venezuela'nın Türkiye'ye giden altınları ne olarak geri dönüyor?'

Ajansa göre, altının önemli bölümü işlenmemiş olarak Türkiye'ye gönderiliyor ve karşılığında temel gıda maddeleri alınıyor. Bu gıda maddelerinin başında ise Venezuela'nın çok ihtiyaç duyduğu makarna ve süt tozu geliyor.

Onlarca kişiyle görüşerek hazırlanan Reuters dosyasında, Venezuela'da ekonomideki çöküşle 300 bin civarında kişinin ülkenin derme çatma altın madenlerinde çalışmaya başladığı, çıkarılan işlenmemiş altınların ülke dışına gönderilmesi yoluyla uluslararası yaptırımların aşıldığı belirtiliyor.

Resmi kayıtlara göre Venezuela bu yolla 2018 yılı içinde Türkiye'ye 900 milyon dolar değerinde işlenmemiş altın gönderdi.

Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret sadece 2018'de 8 kat artmış durumda.

TÜRKİYE İLE İTTİFAK

2016 yılının Aralık ayında Venezuela, Caracas ile İstanbul arasında Türk Hava Yolları'nın aktarmasız sefer yapacağını açıkladı.

Reuters, iki ülke arasındaki yolcu trafiğinin düşüklüğü düşünüldüğünde bunun sürpriz bir karar olarak yorumlandığını belirtiyor.

Ticari veriler incelendiğinde bu uçakların yolcu dışında şeyler de taşıdığı görüldü.

Reuters ajansına göre, 2018 yılının 1 Ocak tarihinde, yani Devlet Başkanı Maduro'nun Türkiye ziyaretinden sadece bir kaç hafta sonra Venezuela Merkez Bankası Türkiye'ye hava yoluyla 36 milyon dolarlık altın gönderdi.

Türkiye'deki resmi ticaret rakamlarına göre 2018 yılı boyunca bu yolla Venezuela'dan Türkiye'ye gönderilen altın tutuarı 900 milyon doları buldu.

Geçen hafta Bloomberg'de yayınlanan bir haberde de resmi rakamlara dayanılarak, gizemli bir Türk şirketinin bir yıl içinde Maduro rejimine ait 900 milyon dolarlık altını ülke dışına çıkarmasını sağladığı kaydedilmişti.

Venezuela'dan iki üst düzey yetkilinin Reuters'a yaptığı açıklamaya göre Venezuela merkez bankası elindeki işlenmemiş altını rafine edilmek üzere Türkiye'ye yolluyor, sonra bu altın karşılığında devlet kalkınma bankası Bandes Türkiye'den makarna, süt tozu gibi temel ihtiyaç maddeleri satın alıyordu.

TÜRK MALLARI VENEZUELA'DA

Venezuela altınları Türkiye'ye girerken, Türkiye'den gönderilen temel tüketim maddeleri de Venezualalıların sofralarında yerini alıyor.

2018 yılı Aralık ayı başlarında Reuters ajansının elde ettiği liman kayıtlarına göre göre Caracas yakınlarındaki La Guaira'ya süt tozu yüklü 54 konteyner ulaştı.

İstanbul merkezli Mulberry Proje Yatırım deniz nakliyat şirketi, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde Eylül'de yer alan bilgilere göre, Venezuela'nın devlet madencilik şirketi Minerven ile geçen yıl bir ortaklık anlaşması imzalayan Marilyns Proje Yatırım şirketi ile aynı adresi paylaşıyorlar.

Reuters, adı geçen şirketlerin konuyla ilgili soruları yanıtlamadıklarını da ekliyor.

VENEZUELA'NIN ALTIN PROJESİ

Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin altın projesiyle ekonomisini ayakta tuttuğu bir süredir bütün ayrıntılarıyla olmasa bile biliniyor.

Temel ihraç ürünü olan petrol sektörü ABD yaptırımlarıyla kilitlenen, dışardan borçlanamayan Venezuela'da madencilik sektörü de kamulaştırmalar sonrası silinmiş gibiydi.

Ama Maduro hükümeti altını bol topraklarda derme çatma madenlerden altın çıkaranlara hiç bir kurala ve kaideye bağlı olmadan parlak bir gelecek vadetti.

Reuters'ın haberine göre, yağmur ormanlarında şimdi eline küreğini eleğini alan yüzbinlerce yoksul en kötü koşullarda, hastalıklarla boğuşarak altın çıkarmaya çalışıyor.

Sıtma gibi hastalıkların yanısıra, bu bölgede soygun ve cinayetlerin de yaygın olduğu söyleniyor.

Maduro hükümeti 2016 yılından bu yana alabildiği bütün altını alıyor.

Venezuela merkez bankasının verilerine göre iki yıl içinde 17 ton altın alınmış. Bunun tahmini değeri 650 milyon dolar.

Bu insanlara Merkez Bankası'nın sürekli para basması nedeniyle değeri çok düşen paralarla ödeme yapılıyor.

Ama bu altınlar Merkez Bankası kasalarında çok uzun süre kalmıyor. Venezuela merkez bankasının altın stoğu son 75 yılın en düşük düzeyinde.

Maduro hükümeti hem yeni gelen ham altınları hem de daha önceden elindeki stokları hızla satarak faturalarını ödemeye çalışıyor ve ülkede fena halde ihtiyaç bulunan temel ihtiyaç maddelerini dışardan satın almak için altını nakit gibi kullanıyor.

Üst düzey iki Venezuela yetkilisine göre bugünlerde en büyük alıcısı da Türkiye.

ABD'NİN YAPTIRIM TEHDİTLERİ

Diğer yandan ise ABD Maduro'nun elindeki altınları kullanmasını engellemek için yaptırımlara başvuruyor.

Trump yönetimi bu kapsamda İngiltere'ye de Venezuela'nın İngiltere merkez bankasına koyduğu 1,2 milyar dolarlık altın stokunu dondurması için baskı yapıyor.

ABD yetkilileri yakınlarda Abu Dabi merkezli bir yatırım firmasını Venezuela ile altın alışverişi konusunda uyardı ve Venezuela altınıyla ilgilenebilecek diğer potansiyel yabancı şirketlere de yaptırım tehditleri savurdu.

Donald Trump 1 Kasım 2018 itibariyle imzaladığı başkanlık kararnamesiyle Amerikan vatandaşları ve kurumlarının Venezuela'dan altın almasını yasakladı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 99 yorum
Hesapta dünya ekonomisinde ilk onda yer almaya adayız ama yaptığımız işlere bakın bi kere..!
neyine bakacacağız helal olsun amerikan emperyalizmine karşı her vatanını seven insanın yapacağı şeyler.
@h.guncan amerika yapınca normal iş kendi vatanına gelince vay be eziksiniz rezilsiniz vesselam
@h.guncan Ne olmuş? Gayet güzel şeyler yapmışız.
amerikaya direnen bir ülkeye gıda gönderip altın almışız zoruna mı gitti!
@h.guncan aynen öyle bırılerıne batıyor sanırım
bizim süt tozlari bimden a101 den gitmiştir. Adamlar acliktan degil simdi hastaliktan ölürler
Ne bereketli makarnamız var Mağduroyu bile mağduriyetten kurtarıyor çorapsızım.
@h.guncan İAR'ın ne dümenler çevirdiğini iyi biliyoruz. Korkmuşlar Reza'nın başına gelecekler gibi olmasın diye. İAR FETÖ'den el konulacaktı da avanta karşılığında ses çıkarmadılar.
@h.guncan ne ezikler yaşar bu toprajlar da arkadaş
''Eskiden ekmek kuyrukları vardı karneyle alınıyordu ''diye goy goy yapanlar Seyyar manavlarda sebze kuyrukları oluşmuş, sıraya girmiş 7 çeşit üründen almak için bekliyor.
siz bu kafayla daha çok iktidara gelirsiniz.
@yurtsever06 Ne alaka yalan mı?Eskileri eleştirip onlar zamanındaki uygulamaları yavaş yavaş uygulayanları görüyoruz.Ankarada 1,5 km kuyruk var bugün......İnönü'ye, cumhuriyete ekmek karne meselesi yüzünden laf atanlar(2.dünya savaşı olduğunu o tarihte bilmeyenler tabi bunlar), ona söyledikleri her lafı yaşayacaklar. daha da beter olacaklar "tükürdüğünü yalamadan ölmezsin" diye bi laf var, aynısının 10 mislini yaşayacaklar.Allah büyük.
o zamanki kuyrukla şimdiki aynımı bunumu anlıyosun çocuk
@sedatkaramanlar Eskiden Yoktu* Karaborsacılarda kuyruk oluyordu* şimdi bol -- karaborsacılık yapmaya çalışanlara karşı kuyruk oluşuyor-- eskiden göz yumuluyordu karaborsacılara- şimdi canına ot tıkılıyor- sen git manavından kuyruğa girmeden 2 katı fiyatına al-- milletin keyfine karışma tamammı....ucuza daha kaliteli alacağım diyede AKP'ye oy verenlerin hakkı olan sebzeleri meyveleri alma.. sonra haram olur* burada karalayıp - kötüleyip gidip oralardan alışveriş yapmamalı namuslu bir insan....
@yurtsever06 Sizler de çoook kuyrukta beklersiniz.
@sedatkaramanlar ARKADAŞ SEN OLAYI YANLIŞ ANLAMIŞSIN ESKİDEN YOKLUKTAN KUYRUK VARDI BE BİRADER ŞİMDİ GÜLLÜK GÜLİSTANLIK NEYİ NEREDEN UCUZA ALABİLİRİM KUYRUĞU BU ANLADIN ?
@aas7779 O zamanki kuyruklar yokluktan ve savaştan dolayıydı.Ecevit zamanındakiler de Kıbrıs Çıkarmasından dolayı konulan Ambargolardandı.O zamanki kuyruklarda bekleyen insanlar da bunun bilincnindeydi.Bu gün tarım ülkesiyiz diye böbürleniyoruz ama halimiz ortada.Çiftiçinin hali ortada.Ama sor Avrupa bizi kıskanıyor Batı kuduruyor masalları anlatılıyor.Eleştirince fetöcü oluyoruz hemmen.Bunlar iyi günleriimiz.SIrada dışarıdan alacağımız milyarlıık krediler var.Bekleyip göreceğiz.
@aas7779 peki o zamanın şartlarıyla şimdiki durum aynımı aklı çocuk? birinde kurulalı 25-30 sene olmuş üzerine bir tane daha dünya savaşı görmüş bir devlet, dünya bilim ve teknolojide, üretimde şimdikinin katlarca gerisinde ve sadece bizde değil neredeyse tüm egemen dünyada kriz var. şimdi ise her türlü fabrika, robot teknolojisi, ucuz ve hızlı ulaşım var, kuyruk aynı kuyruk! battı dediğin yunanistanda asgari ücret 685 1 kilo kemiksiz et 5 euro. bizde ise asgari ücret 2000 tl ike naynı et 60 tl. yani bizim asgari ücretli 33 yunan ise 137 kg et alabiliyor gördünmü nereden nereye!!
@thinkthank Yapmıyorum zaten.Birer ikişer alırım keyfime bakarım.Sizler a haber izleyip Diriliş seyretmeye devam edin.
@sedatkaramanlar sizin kafanızdakiler akıllansa zaten sorun kalmayacak
millet olarak bu mazlum insanlara yardım edelim
Araplara etmektense bunlar daha iyi haklısın
Bunlara yardim edelim derken issiz kaldik
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler