Yeni Zelanda'daki teröristin geçmişte bir süre Türkiye'de olduğu belirlendi

Reuters'ın haberine göre Yeni Zelanda'daki teröristin geçmişte bir süre Türkiye'de olduğu belirlendi. Saldırganın Türkiye'de iken İstanbul dışına çıkıp çıkmadığı, kimlerle irtibata geçtiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programlarına paralel hareket edip etmediği ve telefon kayıtları tek tek mercek altına alındı.

Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre, Yeni Zelanda'yı kana bulayan terörist Brenton Tarrant daha önce Türkiye'de bulunduğu belirlendi. Saldırganın Türkiye'deki bağlantıları araştırılıyor.

Öte yandan saldırganın Türkiye dışında Asya, Afrika ve Avrupa'da başka ülkeleri de ziyaret ettiği de belirtiliyor.

KATİLİN TÜRKİYE'YE GİRİŞ ANI

TRT World'ün haberine göre 49 kişinin cuma namazı kılarken katledildiği terör saldırısının faili terörist 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye'ye giriş yaptı. TRT World saldırganın Türkiye'ye giriş yaptığı ana dair fotoğraf da yayınlandı.

teror

DİKKAT ÇEKEN TARİHLER

Türkiye'ye 17 Mart 2016'da ilk kez giriş yapan katliamcı 20 Mart'ta ayrıldı. O zaman aralığında 19 Mart'ta İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bir terörist İsrailli turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı patlatmış ve olay yerinde 5 kişi ölmüş, 39 kişi de yaralanmıştı.

Saldırganın Türkiye'de bulunduğu tarihler arasında 20 Mart 2016'yla ilgili de uyarı yapılmış ve 81 ilin valilik ve güvenlik güçleri teyakkuza geçmişti. Uyarıya göre 20 Mart’ta ise Kandil’in talimatıyla 11 bin PKK'lı Yüksekova’yı kurtarılmış bölge ilan edecek ve Suriye’den gelecek 8 bin PYD'li ise Türkiye’deki güvenlik noktalarına saldıracaktı.

MERCEK ALTINA ALINDI

Saldırganın Türkiye'de iken İstanbul dışına çıkıp çıkmadığı, kimlerle irtibata geçtiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programlarına paralel hareket edip etmediği ve telefon kayıtları tek tek mercek altına alındı.

GEÇEN YIL BULGARİSTAN'A GİTMİŞ

Öte yandan AA, Yeni Zelanda’da iki camiye terör saldırısı düzenleyen Brenton Tarrant’ın, geçen yıl kasım ayında Bulgaristan’a giderek araç kiraladığı ve bazı tarihi yerleri gezdiği bildirildi.
Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tzatzarov, Başbakan Boyko Borisov başkanlığında yapılan toplantının ardından basına açıklama yaptı.

ARAÇ KİRALAYIP MACARİSTAN'A GEÇMİŞ

Tarrant’ın geçen yıl 9 Kasım’da Dubay’dan uçakla gelerek, araç kiralayıp ülkenin Dryanovo, Plevne, Veliko Tırnovo, Blagoevgrad, Kazanlık, Bansko, Pernik ve diğer bazı tarihi şehirlerini gezen Tarrant’ın, 15 Kasım’da Romanya’nın başkenti Bükreş’e geçtiğini, ardından da yine kiralık araçla Macaristan’a gittiğini aktardı.

(AJANSLAR)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
ahirette iki elim yakanda cehennem odunu.
ihaleyi Türkiye'ye yıkmaya çalışıyor onursuzlar
Haklı sebepleri yok mu sence?
@omer_akyol_1989 AYNISI TÜRKİYEDE REİNA SALDIRISINDA OLDU.UYDURULMUŞ DİNLERİN ,KANDIRILMIŞ İNSANLARIN ÜZERİNDEKİ SONUÇLARIDIR.
@berkuygurc islam uydurulmuş bir din değildir ahmak herif ! kafası çalışan biri olsan ve varlığa adam gibi bakan bir aklın ve gözün de olsaydı anlardın bunu ! müslümanları kimse kandırmadı, ama sen kandırılmışsın besbelli ki böyle dangalakça lâflar edebiliyorsun ! ne de bilmiş bilmiş, olayı çözdüğü izlenimi veren lâflar ediyorsun ! azıcık akıl... azıcık ! ama sende o da yok anlaşılan !
@thebarbaros ONUN İÇİN KURANDA DÜNYA DÜZ YAZIYOR,9 YAŞINDAKİ ÇOCUKLA EVLENMEYİ HAK KILIYOR
@berkuygurc sadece o mu?son 40-50 yıla bak sayısız örneği var.
@berkuygurc bu adam için boşuna uğraşmayın cehenneme bunun gibi çok odun lazım
Demekki annesi yada karısıni ziyaret eden biri olmuş
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler