Reuters: YPG Menbiç'ten çekildi, Esad bayrak dikti

Reuters haber ajansı terör örgütü YPG'nin Menbiç'ten çekildiğini duyurdu. Son dakika habere göre, Suriye Ordusu, Menbiç'e girip bayrak dikti. Rusya'dan ise, Suriye Ordusu'nun bölgeye girmesine ilişkin "Kürt bölgesinin kontrolü Suriye Ordusu'na geçti. Memnunuz" açıklaması yapıldı.

Reuters: YPG Menbiç'ten çekildi, Esad bayrak dikti

Suriye'nin Menbiç kentini kontrolü altında tutan terör örgütü YPG'den son dakika açıklaması geldi. YPG, Suriye hükümetini davet ettiklerini açıklamıştı. Son habere göre, Esad güçleri, Menbiç'e girerek bölgeye bayrak dikti.

Suriye ordusu ayrıca Menbiç kentindeki tüm Suriye vatandaşlarının ve diğer kişilerin güvenliğini garanti edeceğini belirtti.

Hükümet güçlerinin kentin neresine kadar konuşlandığı ise belli değil. ABD'li güçler kentte bu yılın başında üs kurmuştu.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Suriye ordusu Menbiç'e girdiğini açıklamasının ardından, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Suriye'de Kürtlerin kontrolü altındaki toprakların Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın kontrolüne geri geçmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Peskov konferans bağlantısı ile yaptığı açıklamada "Bu olumlu bir gelişme" dedi. Rusya Suriye iç savaşında Esad'ın müttefiki konumunda bulunuyor.

Ancak Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) iddiaları yalanlayarak Esad güçlerinin Menbiç'e girmediğini söyledi.

TÜRK-RUS HEYETLER YARIN BİR ARAYA GELECEK

Türk ve Rus heyet yarın saat 12'de Moskova'da bir araya gelecek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'da bir açıklamada bulundu. Lavrov : "(Türkiye'nin gerçekleştireceği) Operasyona Suriye’nin toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması açısından yaklaşıyoruz."

MENBİÇ NEDEN ÖNEMLİ?

Fırat’ın batısında bulunan Menbiç, Türkiye-ABD-Suriyeli Kürtler geriliminde kilit noktalardan biri. Kent, IŞİD’i aylar süren bir savaşın ardından Ağustos 2016’da Menbiç’ten temizleyen, terör örgütü YP'nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunuyor.

ABD askerleri kent merkezinde SDG ile ortak devriye gezerken, Türkiye’nin tepkisi üzerine son aylarda bir ‘denge unsuru’ olarak kent kırsalında da TSK ile ortak devriye yapıyor. ABD’nin çekilme kararının ardından Türkiye destekli ÖSO Menbiç’in dışına konuşlanmaya başladı. ABD askerlerinin ise hâlâ kent merkezinde SDG ile devriyeye devam ettiği belirtiliyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 81 yorum
herşey vatanını savunan beşar esad ın lehine döndü allah beşar esad ın bu hakli vatan savunmasında yar ve yardımcısı olsun ve hain suriyeliler bir an önce ülkelerine dönmeleri dileyiyle
Antakya Nusayrisiminiz acaba
@speady31 BİZİM REİSDEN SES SEDA YOK.GALİBA YİNE ÖN KAPIDAN VAN MÜNÜT,ARKA KAPIDAN YEZ PİLİZ DİYECEK.
AMERİKA ESADI BİZ BITİRELİM İSTİYOR SORADA BİZİM ÜZERİMİZE BAKALIM KİMİ SALACAK HEP AYNI SENARYO OLAN MUSLÜMANLARA OLUYOR MAKSAT BİTİRMEK MUSLÜMANLIGI AMA HAALA DERİN UYKUDAYIZ MALESEF !!!!!!!!
Eşşek gibi çekilicekler büyük türkiye geliyor allahin izniyle Amerika çekilmiş YPG kim.?
@mehmet_dervis_1986 daeş ilk çıktığında nerdeydiniz Musul konsolosluğu işgal edildiğinde Süleyman şah türbesi taşındığında mesela
Suriye nin toprak bütünlüğünü korumak Türkiye için beka sorunudur.. Herkes buna saygı duymak zorundadır..
Fazla dirilis seyretme
@mehmet_dervis_1986 haberi nerenle okudun lan :) amerika gene oyuna getirmiş anlamadınmı ? biz giremeyelim diye esada bırakmış
Dimyat' a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayalım..
@r.etkar İŞİD İLE KOMŞU OLDUĞUNUZDA BEKAANIZ BOZULMUYORDU,ÇÜNKÜ İŞİDİN KENDİSİ SİZLERDEN OLUŞUYORDU.İŞİD HATAYDA 52 T.C. VATANDAŞINI KATLETTİ O ZAMAN NEREDEYDİ BU BEKAA SORUNUNUZ... GERÇEKTENDE SİZLERE BUNLARI NASIL AŞILIYORLAR ,HANİ DERLER YA ''GÖZ VAR , İZAN VAR'' SİZİNKİLER NEREDE ANLAYAMADIK GİTTİ .
@mehmet_dervis_1986 neden korkuyon kuyruk acınmı var
@mehmet_dervis_1986 bu vatandaşı acilen Suriyeye gönderin çok hevesli hevesi kırılmadan
@mehmet_dervis_1986 Sen daha iyi bilirsin nasilsa sen de ayni bokun lacivertisin, Isit gibi teroristsin. Yani onlardansin, biz tum teror orgutlerine karsiyiz, seninkine de iside de, dikkat edersen Isitle pazarlik yapip militanlarin Idlibe kacisina izin veren biz degiliz, cunku biz ne sizinle ne de sizin gibi olan Isid ile pazarlik yapmayiz, hadi buna cevap ver
Bizde inandık.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler