HABER

Reza Zarrab'tan uzun sorulara kısa cevaplar

Reza Zarrab, avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey ile ilgili çıkar çatışması iddiasıyla yapılan duruşmasında savcılık tarafından kendisine yöneltilen çok sayıda soruyu yanıtladı. Duruşma 11 Mayıs’a ertelendi. Reza Zarrab kendisine savcılık tarafından yöneltilen tüm soruları "evet” ve "anladım” diye yanıtladı.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde dört ayrı suçlamadan yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab, avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski Amerika Adalet Bakanı Michael Mukasey ile ilgili çıkar çatışması iddiasıyla yapılan duruşmasında savcılık tarafından kendisine yöneltilen çok sayıda soruyu yanıtladı. Reza Zarrab'ın çıkar çatışması davasının görüldüğü duruşma 11 Mayıs'a ertelendi.

Duruşmada Zarrab davasında tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da hazır bulundu. Atilla'nın avukatı Zarrab'ın 11 Mayıs'ta yapılacak yeni duruşmasına katılmak istemediklerini belirtti. Talebi değerlendiren Hakim Richard Berman Atilla'nın duruşmasının 18 Mayıs'ta yapılmasına karar verdi.

Hakim Berman'ın açıklık kazanmasını istediği altı ayrı soruyu da Zarrab'ın savunma ekibine liderlik eden Benjamin Brafman yanıtladı. Duruşma sırasında Zarrab ile Atilla arasında herhangi bir diyalog yaşanmadığı gözlendi.

SORULARA KISA CEVAPLAR VERDİ

Reza Zarrab kendisine savcılık tarafından yöneltilen tüm soruları "evet” ve "anladım” diye yanıtladı. Sadece "Avukatlarınız durumunu bir çıkar çatışması yaratabileceğini anlıyor musunuz? Bunu kendi cümlelerinizle anlatın” sorusunu, Zarrab, "Başsavcılığın teorik olarak bankaların karşı karşıya olduğum suçlamalara ilişkin zarara uğramış, mağdur taraf olmalarına karşı, bazı savunmaların bankaların, bazı savunmaların benim zararıma olabileceğini anladım. Mesleki tecrübelerine güvendiğim için benim adil yargılanmamı sağlayacaklarına biliyorum. Bir çıkar çatışması olacağını düşünmüyorum” diye yanıtladı.

Geri Dön