HABER

Rice: 50 milyon insanı kurtardık

Berlin (AA) - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ülkesinin Irak ve Afganistan politikalarının başarılı olduğunu savunarak, "Biz 50 milyon insanı kurtardık" dedi.

Rice, haftalık siyasi Alman gazetesi "Die Zeit"a verdiği demeçte, Amerikan yönetiminin dış politikasını överek, "Biz El Kaide'nin yasa dışı nükleer pazar ağını çökerttik, Libya'nın atom programına son verdik. Kore'yi nükleer silahlardan arındırmak için kuzey doğu Asya ülkelerini bir araya getirdik. Müttefiklerimizle birlikte Balkanlar'daki
sorunları ve Kosova sorununu çözüyoruz. Uluslararası topluluğu İran'ın atom programına karşı bir araya getirdik. Ve daha birçok şey yaptık" diye konuştu.

Amerikan istihbaratının son raporuna göre İran'ın 2003 yılında nükleer silah programından vazgeçtiğini de belirten Rice, "Benim bu raporda merak ettiğim; İranlıların 2003 yılından önce neler yaptıkları" ifadesini kullandı.

Tahran yönetimiyle görüşmeye her zaman hazır olduğunu da kaydeden Rice, "İranlılar uranyum zenginleştirme ve işleme çalışmalarına son verdikleri takdirde, İranlı meslektaşımla her yerde ve her zaman görüşmeye hazırım" diye konuştu.

Rice, Dışişleri Bakanlığı görevi sona erdikten sonra ne yapacağına dair soru üzerine de Stanford Üniversitesi'ndeki görevine dönmek istediğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön