Rıce Gazze'deki durumdan Hamas'ı sorumlu tuttu

KAHİRE (İHA) - ABD Dışişleri Bakanı Condeleeza Rice, bölge ülkelerine yönelik ziyareti kapsamında Mısır'a geldi.

Mısır'a sabah saat 6.00'da ulaşan Rice, ilk olarak Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ile 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Havaalanı Shereton Hotel'de yapılan görüşmenin ardından Rice, El İttihadiyye Sarayı'nda Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Rice, Mübarek ile görüşmesinin ardından Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Rice toplantıda, Gazze'deki durumdan Hamas örgütünü sorumlu tutarak, Hamas'ın İran'dan destek alarak hareket ettiğini, uluslararası barış planını kabul etmediğini ileri sürdü.

Rice, İsrail'in askeri operasyonlarda öldürdüğü siviller içinse, ABD'nin sivillerin ölümüne üzüldüğünü, ABD'nin sivillerin yaşam haklarını devamlı olarak gözettiğini söylemekle yetindi. Bir gazetecinin, "Doğu Akdeniz açıklarındaki ABD donanmasının Lübnan'daki probleme müdahale etmek için mi bölgede olduğu" sorusuna, Rice, "Lübnan halkı kendi sorunlarını çözebilir. Kendi sorunları üzerinde çalışabilir. Ve kendi cumhurbaşkanını da seçebilir" şeklinde cevap verdi.

Rice basın toplantısında ayrıca, Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'le Lübnan, Filistin, Irak ve Darfur konularını görüştüklerini açıkladı. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ise, Mısır'ın Rice'a Gazze'deki sivillerin katledilmesinden duyduğu endişeyi aktardığını, bölgede durumu kontrol altına almaya çalıştıklarını ifade etti. Ebul Geyt, İsrail'i orantısız güç kullanmakla suçlayarak, Hamas'ın Filistin'in sadece bir parçası olduğunu, İsrail ordusunun Hamas'la mücadelesini anlayabileceklerini, fakat İsrail'in Hamas'ı öne sürerek tüm Gazze halkını cezalandırmasını anlayamadıklarını kaydetti. Rice basın toplantısının ardından Mısır'dan ayrıldı.