Rice Ortadoğu'da barış görüşmelerinin başlatılmasını istedi

KAHİRE (İHA) - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail'le Filistinliler arasında barış görüşmelerinin yenidne başlatılması çağrısında bulundu. Filistin Yönetimi, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 120'den fazla kişinin öldüğü kanlı saldırılardan sonra görüşmeleri askıya almıştı.

Orta Doğu turu için Mısır'a gelen Rice, Görüşmeler mümkün olan en kısa sürede başlamalı" dedi. Rice, tur sırasında Kudüs ve Ramallah'ı da ziyaret edecek. Amerikalı Bakan, ziyaretinde görüşmelerin yeniden nasıl başlatılacağı hususunu ele alacağını söyledi. Rice, saldırılarında çok sayıda Filistinli kadın ve çocuğu öldüren İsrail'e saldırıları durdurması çağrısında bulunmadı ve sadece şidddetin sona erdirilmesi temennisini dile getirdi. Bu açıklamanın Arap ve İslam aleminde öfkeye yol açması bekleniyor.

Arap ve İslam alemi, 1967 senesindeki savaştan bu yana en kanlı saldırıları gerçekleştiren ve en çok ölüme yol açan saldırılara ABD'den yeşil ışık yakıldığına inanıyor. Ölenlerin yarıdan fazlası sivildi. Rice, İsrail'e değil Filistinlilere ateşkes çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı, "Birinci olarak ve en önemlisi, Hamas'ın İsrail'e roket saldırıları durdurulmalı" dedi. Rice, İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu ifade etti.

İsrail, kara birliklerini dün bölgeden çekerken İsrailli yetkililer bunu Rice'ın ziyaretinden dolayı verilen "2 günlük ara" olarak ifade etti. Rice, 2006'da İsrail'in Lübnan'da gerçekleştirdiği saldırılar sırasında da çok sayıda sivilin öldüğü savaşta İsrail'e ateşkes çağrısında bulunmamış ve Müslümanların ABD'ye öfke duymasına yol açmıştı.