Rice'ın temaslarına tepki

Kudüs - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, İsrailli ve Filistinli taraflarla yaptığı, barış görüşmelerini hızlandırma temasları, muhalefetteki Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu ile Hamas'tan tepki aldı.

Netanyahu, Savunma Bakanlığının iyileştirici ve Batı Şeria'daki Filistinlilere kolaylık getiren önlemlerine karşı çıktı.

Rice ile yaptığı görüşmede çekincelerini anlattığını belirten Netanyahu, bir kıvılcımla parlamaya hazır topraklarda, İsrail'in kontrolünü sağlamaktan başka bir çare olmadığı şeklindeki görüşünü dile getirdiğini kaydetti.

Netanyahu, "Hiç kimse, Ebu Mazen (Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas) bile bizim işimizi yapamaz. Eğer İsrail ordusu topraklardan çekilirse, yerini Hamas ve İran dolduracaktır" dedi.

Likud lideri, partisinin Kudüs'ün bölünmesine yol açacak hiçbir anlaşmaya onay vermeyeceğini söylerken, 1967 sınırlarına dönmeyi içeren herhangi bir prensipler anlaşmasına destek vermeyeceklerini belirtti.

İsrail'in halihazırdaki politik hedefinin, Filistinlilerle "ekonomik barış"ı sağlaması olduğunu savunan Netanyahu, "Filistinlilerin, güvenlikle ilgili konuların üstesinden gelebileceklerini kanıtlamalarının ardından daha ileri gidebiliriz" diye konuştu.

Öte yandan, ordu radyosuna bir açıklama yapan Likud milletvekillerinden Limor Livnat da Netanyahu'nun sözlerine arka çıktı, "Filistinliler'e ufak bir müsamaha bile gösteremeyiz" diye konuştu.

Livnat, Filistinlilere yapılacak herhangi bir jestin onlar tarafından "zafer" olarak algınacağını ve Hamas'ı güçlendirmeye yarayacağını da ileri sürdü. Limor Livnat "Onlara silah veremeyiz. Çünkü bu silahlar sonrasında bize çevrilecek. Biz bu filmi daha önce gördük" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ile yaptığı toplantıya bir tepki de Hamas'tan geldi.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, Rice-Barak-Feyyad toplantısının, "işgal devletinin yeni düşmanca planlarının güvenlik altyapısını oluşturma amacını taşıdığını" öne sürdü.

Ebu Zühri, yaptığı yazılı açıklamada "Rice-Barak-Feyyad görüşmesi, Batı Şeria'da direnişe darbe vurma amaçlı işbirliği planlarını güçlendirmek için gerçekleştirilmiş bir güvenlik görüşmesidir" dedi.

Sami Ebu Zühri, Rice'ın ziyaretinin ana hedefinin de bu güvenlik işbirliğini güçlendirmeyi sağlamak olduğunu ve barış görüşmelerini canlandırma iddialarının içi boş ve asıl amacı kamufle etmek için kullanıldığını öne sürdü.

AA