HABER

Rice'tan Kürtlere teşekkür

Erbil - Irak'a dün sürpriz bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD ile işbirliği içinde oldukları için Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'ye teşekkür etti.

Rice ile Barzani Erbil'deki görüşmelerinden sonra, ABD bayrağı ve Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimi temsil ettiği öne sürülen bayrak önünde basına açıklama yaptılar.

Condoleezza Rice, Kürtlerin ülkesiyle uzun zamandır devam eden işbirliğine teşekkür ederek, "Ulusal uzlaşma sürecindeki önemli katılımınıza da müteşekkirim"
dedi.

Barzani de konuşmasında, Irak'taki Kürtlerin diğer uluslar gibi kendi kaderlerini tayin hakkı olduğunu söyledi. Barzani bununla birlikte "federal, demokratik ve çoğulcu bir Irak'tan yana olduklarını" belirtti.

Petrol zenginliğinin paylaşımı konusundaki bir soru üzerine Barzani, bölgede çıkarılan petrolle ilgili yeni sözleşmelerin kontrolünün sadece Kürtlerde olması yolundaki son iddialarını tekrarlamadı. Ancak petrol gelirinin paylaşılması konusundaki yeni yasa önerisini tasdik eder yönde de konuşmadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön