HABER

Risk oluşturan pnömokok hastalıklar

SAMSUN (İHA) - Samsun Sağlık İl Müdürlüğü tarafından 'Pnömokok (Zatüre) Enfeksiyonlar, korunma Yolları ve Pnömokok Aşılar' konulu konferans düzenlendi.

Büyük Samsun Oteli'nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, merkez ve ilçelerdeki sağlık ocaklarında görevli doktorlara pnömokok tedavisi, son gelişmeler ve enfeksiyon aşıları hakkında bilgi verdi. "Tahminlere göre her yıl 5 yaşının altında 1.2 milyon çocuk sadece Pnömokok enfeksiyonu sonra oluşan pnömoni, yani zatürree hastalığı yüzünden ölmektedir" diyen Leblebicioğlu, "Birçok ülkede de çeşitli yaş guruplarında Pnömokoklar bakteriyel pnömoni, sepsis veya menenjit gibi ağır hastalıkların en sık nedenini oluşturmaktadır. Orta kulak iltihabı, sinüzit ve zatürree gibi yerel enfeksiyonlarda da çok defa bu Pnömokok bakterilerinin bir rol oynadığı bilinmektedir. Pnömokoklara karşı çoğu vakada belirli antibiyotikler tesir etmektedir, ancak yüzde 30 vakada antibiyotiklere karşı direnç olabilir. Gözlemler antibiyotiklere karşı direnç oluşumu yönündedir" dedi.

6 aydan küçük bebeklerde iki ayını doldurduktan sonra 8. hafta bitiminde birer ay aralıkla üç defa, sonra 2 yaşında ise dördüncü aşının yapılması gerektiğini kaydeden Leblebicioğlu, "7-11 aylıklarda bir ay aralıkla iki kez ve sonra ikici yaşta üçüncü aşı. 12-23 ayları arasındaki çocuklara iki ay aralıkla iki aşı yapılır. Çok yüksek riskli çocuklarda bu konjugat tipi aşıya ek olarak 3 yaşında ayrıca polisakarit tipi aşı yapılmalıdır. Ancak bu durumda son aşıdan sonra en az 2 ay geçmiş olması gereklidir.

Ölüm en çok 2 yaşının altındaki çocuklarla ve 65 yaşı üzerindeki insanlarda bilhassa doğumsal veya edinsel immün defektler de ve hastalanma rizikosunu arttıran kronik süren belirli hastalıklarda görülür" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler