HABER

"Risk tamamen ortadan kalkmış değil"

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kuş gribi konusunda Türkiye'de son 2 haftadır yeni bir insan vakası görülmediğini; ancak riskin tamamen ortadan kalkmadığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Jong-Wook Lee ise kuş gribiyle mücadele konusunda Türkiye'yi takdir ettiğini ifade ederek, "Tüm dünya kamuoyuna sesleniyorum, Türkiye'yi ziyaret etmemek için hiçbir neden yok" dedi. Akdağ ve Lee bugün akşam yemeğinde tavuk yiyecek.

Bakan Akdağ ile Başkan Lee, Sağlık Bakanlığı'nda bir süre görüştükten sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Akdağ, Lee'nin kuş gribi vakalarıyla ilgili olarak incelemelerde bulunmak ve Türkiye'nin tecrübelerini paylaşmak için Türkiye'ye geldiğini vurgulayarak, Lee ile özellikle Sağlıkta Dönüşüm Programı'na ilişkin yararlı görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Türkiye'nin kuş gribi sürecini mükemmel yönettiğini öne süren Akdağ, acil durum yönetiminden çıkıp, risk durumu yönetimine geçtiklerini anlattı. Kuş gribi konusunda önemli bir tecrübe yaşadıklarını belirten Akdağ, bu tecrübelerini uluslararası sağlık örgütleri ve WHO ile paylaşmaya devam edeceklerini söyledi. Türkiye'nin kuş gribiyle mücadelede hızlı, etkin ve şeffaf bir tavır sergileyerek birçok ülkeye örnek olduğunu kaydeden Akdağ, "Komşu ülkelerinde aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz" diye konuştu. Vatandaşlara, "Kümes hayvanlarıyla temastan kaçının" uyarısını tekrarlayan Akdağ, entegre tesislerde üretilen tavuk ve yumurtaların tüketilmesinde bir sakınca bulunmadığını kaydetti.

Son iki haftadır yeni insan vakalarının görülmediğini vurgulayan Akdağ, "Bu meselenin kontrol altına alındığını gösteriyor; ama dikkatli olmalıyız ve sürekli bilgilenmeliyiz. Risk tamamen ortadan kalkmış değildir. Tüm dünya konuya hazırlıklı ve şeffaf yaklaşan Türkiye'nin gösterdiği bu işbirliğinin nasıl etkili olduğunu görmüştür" şeklinde konuştu.

"KUŞ GRİBİ AŞISI GELİŞTİRİLME AŞAMASINDA" WHO Başkanı Lee ise, Türkiye'nin kuş gribiyle mücadelesini ve çıkardığı işi takdir ettiklerini söyledi. İnsanlarda kuş gribi görülmeye başlamasıyla WHO'nun saatler içinde duruma dahil olduğunu ifade eden Lee, Türkiye'ye ekip ve analiz desteği verdiklerini bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin en başından itibaren şeffaf ve hızlı bir bilgi paylaşımına gittiğini dile getiren Lee, şunları söyledi:

"İlk insan vakası görüldüğünde numunelerin derhal bize bildirimi yapıldı. Bu tüm dünya ülkelerine örnek teşkil etmelidir. Bu tür durumlarda tecrübenin paylaşımı çok önemlidir. Kuş gribi uluslararası bir sorundur. Türkiye doğu ve batı arasında kavşak görevi üstlenen bir ülkedir. Irak'ta 15 yaşında Abdulkadir isimli bir genci de kaybettik. Bu da kümes hayvanlarından bulaşma riskini göstermiştir. Kuş gribinin insandan insana bulaştığı henüz görülmemiştir. Türkiye'de de olduğu gibi hastalığın kümes hayvanları arasında kümes hayvanlarından insana bulaştığı görülmüştür. Buradan tüm dünya kamuoyuna sesleniyorum. Türkiye'yi ziyaret etmemek için hiçbir neden yok. Gelin Türkiye'deki tarihi ve kültürel yerleri görün, Türk insanının misafirperverliğini yaşayın. Bunun dışında Türkiye'de tavuk ve yumurta tüketilmemesinde bir neden yok. Sayın bakan az önce söyledi. Akşam birlikte yiyeceğimiz yemekte tavuk varmış. Ben de Türk tavuğu yemek için sabırsızlanıyorum."

Başkan Lee, gazetecilerin kuş gribi aşısı konusundaki bir sorusuna, "Aşı karmaşık bir konu. Araştırmalar için para ve çok zaman ayrılması gerekiyor. Şu ada Türkiye'de tavuklar için aşı kullanılıyor. Ancak bazı ülkeler bu ayışı kullanıyor, bazıları kullanmıyor. H5N1 virüsünden insanları korumak için aşı geliştirilme aşamasında" cevabını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler