HABER

Rize-Artvin Havalimanı'nda tarihi anlar! Heyecanla beklenen açılış öncesi ilk yolcu uçağı iniş yaptı

Türkiye'nin gözü bugün açılışı gerçekleştirilecek Rize-Artvin Havalimanı'na çevrilmiş durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek açılış öncesi ilk yolcu uçağı havalimanına indi. Uçaktan ilk inen THY Genel Müdürü Bilal Ekşi mutluluktan ağlayan yolcuların olduğunu bildirerek havalimanı hakkında bilgiler verdi. Yolcular da coşkularını dile getirdi. SOLOTÜRK'ün havalimanında gerçekleştirdiği gösteri uçuşu ilgi topladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da havalimanına iniş yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilecek Rize-Artvin Havalimanı'na ilk yolcu uçağı indi. İstanbul Havalimanı'ndan saat 08.30'da havalanan Türk Hava Yollarına ait TK 2538 sefer sayılı "Rize-Artvin" adlı yolcu uçağı, 10.35'te Rize-Artvin Havalimanı'na iniş yaptı. Uçaktaki yolcular, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile alanda bulunan kişilerce çiçeklerle karşılandı.

AA-20220514-27855484-27855483-RIZEARTVIN_HAVALIMANINA_RIZEARTVIN_ISIMLI_ILK_YOLCU_UCAGI_INIS_YAPTI

"MUTLULUKTAN AĞLAYANLAR BİLE OLDU"

Uçaktan ilk olarak THY Genel Müdürü Bilal Ekşi indi. Ekşi, gazetecilere, havalimanının Rize ve Artvin için önemli bir proje olduğunu söyledi.

AA-20220514-27855484-27855482-RIZEARTVIN_HAVALIMANINA_RIZEARTVIN_ISIMLI_ILK_YOLCU_UCAGI_INIS_YAPTI

İnişi pilotlarla birlikte kokpitte gerçekleştirdiğini belirten Ekşi, "Çok güzel bir havalimanı. İnişi çok kolay. Üç kilometre pisti var. Bina olarak çok güzel. İnşallah bölge için hayırlara vesile olacak. Sayın Cumhurbaşkanı'mıza şükranlarımızı arz ediyoruz." dedi.

Ekşi, yolcularla tek tek selamlaştığını dile getirerek, "Ağlayanlar bile oldu mutluluktan. Çok gurur verici bir şey." diye konuştu.

"NORMAL BİR YOLCULUK DEĞİLDİ"

Yolculardan Enis Alimoğlu, Rize'nin Davos'un karşılığı olduğunu belirterek, "İsviçre gibi yeşili bol. Şimdi onların cevabını vereceğiz. Yatırımla birlikte. Recep Tayyip Erdoğan her anlamda yatırımlarla Avrupa'ya, dünyaya cevap veriyor. Nokta nokta çalışıyor." ifadelerini kullandı.

AA-20220514-27855484-27855477-RIZEARTVIN_HAVALIMANINA_RIZEARTVIN_ISIMLI_ILK_YOLCU_UCAGI_INIS_YAPTI

"Rize-Artvin" uçağına binmek için sabah Trabzon'dan uçakla İstanbul'a gittiğini anlatan Rıdvan Serbestoğlu, "Uçakta yer yoktu. Son anda bir yer açıldı ve binmek nasip oldu. Son derece gurur verici." dedi.

Uçağa binmek için Rize'den İstanbul'a giden Bülent İsmaioğlu ise "Ağlayanlar vardı uçakta. Çok kalabalıktı. Normal bir yolculuk değildi. Yapanlardan Allah razı olsun. Bölge için çok değerli bir yatırım." diye konuştu.

rıryı

İLK UÇAĞIN İNİŞİNİ ÇAY BAHÇELERİNDEN İZLEDİLER

Vatandaşlar sabahın erken saatlerinde havalimanı pistini gören tepelerdeki çay bahçelerine çıkarak ilk uçağın inişini heyecanla izledi.

rize-artvin-havalimanina-tarifeli-ilk-ucak-indi-2-_2547_dhaphoto4

Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi 'Türk Yıldızları'nın gösteri uçuşu yaptığı havalimanındaki sahnede Karadenizli sanatçılar, konser verdi. Havalimanı pistini gören tepelerdeki çay bahçelerine çıkan vatandaşlar, THY'ye ait TK2538 sefer sayılı gövdesine 'Rize-Artvin' yazılı tarifeli uçağın ilk inişini büyük bir heyecanla izleyenler o anları cep telefonlarıyla kayda aldı.

Çok sevinçli olduklarını anlatan Meryem Kazancı, "Biz burada eskiden yüzerdik. Pistin olduğu yerde kayalarımız vardı. Çok mutluyuz ama aynı zamanda hüzünlüyüz. Havalimanından dolayı çok sevinçliyiz" dedi.

Ayşe Naiboğlu, "Eskiden İstanbul'a gitmek çok zordu. Şimdi kapı dibimizde havalimanı var. Kızım evlendi İstanbul'a gitti. Ben kolayca gideceğim, oda kolayca gelecek" diye konuştu.

rize-artvin-havalimanina-tarifeli-ilk-ucak-indi-2-_2547_dhaphoto9

Hüseyin Çerman, "Ben buraya bir kaç gün önce geldim. Önceden bu alanı keşfettim. Bugün öyle geldik. Buradan havalimanını izlemek çok güzel. Çok duygulandım. Devletimizden Allah razı olsun" ifadesini kullandı.

Ayşegül Gündoğan, havalimanının heyecanını yaşadıklarını belirterek, "Biz burada doğduk büyüdük. Biraz üzgünüz. Burası çok güzel bir sahildi. Eskiden burada yüzerdik. Ama havalimanı yapıldığı için de çok mutlu ve heyecanlıyız" dedi.

ERDOĞAN DA HAVALİMANINA İNDİ

Açılış töreni için İstanbul'dan hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler özel uçak "TUR" ile saat 13.20'de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de saat 13.45'te Rize'ye geldi.

Liderleri taşıyan uçaklar, su takı ile karşılandı.

Aliyev'i uçaktan inişinde karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra mevkidaşıyla açılış töreninin yapılacağı alana geçti.

Erdoğan ve Aliyev törenin ardından bir araya gelerek görüşme gerçekleştirecek.

wyreryk

YILLIK 3 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ

Türkiye'nin ikinci denize dolgu havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak.

Temeli 3 Nisan 2017'de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

SOLOTÜRK'TEN GÖSTERİ UÇUŞU

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK, Rize-Artvin Havalimanı'nda gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Havalimanı üzerindeki gösteri, yoğun ilgi gördü. Açılış için havalimanına gelen vatandaşlar, F-16 uçağıyla yapılan akrobasi hareketlerini cep telefonlarıyla kaydetti.

SOLOTÜRK'ün gösteri uçuşu, yaklaşık 20 dakika sürdü.

(AA-DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
bir saat mesafede 2 havaalanı var..3 milyon yolcu hikaye..yine bir yandaş müteahit ve akp malı götürdü..
emeği geçen başta sayın cumhurbaşkanımız erdoğana ve bütün devlet büyüklerimize çalışanlara sonsuz teşekkür ederiz.
zafer hava limanı gibi olacak
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler