HABER

Rize Heliski ile tanınacak

RİZE (İHA) - Dünyanın en iyi serbest stil kayakçısı olarak bilinen Dominique Perret, geçtiğimiz yıl Kaçkar Dağları'nda çektiği kayak belgeselinin tanıtımı için Rize'ye geldi.

Tanıtım ile ilgili düzenlenen programda iki yıldır Kaçkar Dağları'nda yapılmakta olan heliski sporu hakkında bilgiler verilerek, 2000 yılında Paris'te sektörel gazete ve dergiler temsilcilerinin yüzyılın en iyi serbest stil kayakçısı olarak seçtikleri Dominique Perret'in geçtiğimiz yıl Kaçkar Dağları'nda çekmiş olduğu belgeselin tanıtımı yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Turkey Heliski Firması'nın ortaklarından Moris Kasar, "Turkey Heliski ve Moris Turizm olarak, Rize'nin Ayder Bölgesi'nde yer alan Kaçkar Dağları'nda düzenlediğimiz heliski faaliyetleri ile tüm dünyaya bu bölgenin kış sporları için son derece elverişli bir bölge olduğunu tanıttık. Kaçkarın sahip olduğu bu büyük zenginliğin tanıtılması için geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi serbest stil kayakçısı Dominique Perret'i Kaçkar'a davet ettik. Perret'in 18. kısa metrajlı filmi Didier Lafond tarafından geçtiğimiz yıl Kaçkarlarda çekildi. Bu film dünyanın her yanında televizyon kanallarında gösterime girecek" şeklinde konuştu.

Kasar'ın konuşmasının ardından Didier Lafond tarafından çekilen film ilk kez basın mensuplarına ve davetlilere izletildi. Filmde Dominique Perret'in Kaçkarlar'da çığın önünde kayması ve nefes kesen görüntülerinin yanı sıra Türkiye'yi simgeleyen bir dansçının oryantal dansı dikkat çekti. Filmin ardından davetlilere küçük bir sürpriz yapıldı. Perret davetlilerin arasından çıkarak kürsüye geldi. Perret yaptığı konuşmasında, "Belki kayak yapmıyorsunuz ama şu arkanızda dünyanın en güzel kayak pisti bulunuyor. Bunun kıymetini bilin" dedi.

Öte yandan, programa katılan basın mensupları ve davetliler, helikopterle Kaçkarlar'ı gezdiler.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Kaçkarlarda başlayan heliski faliyetlerinin bu yıl ikincisi yapılıyor. Üç ay sürmesi planlanan faaliyetler boyunca dünyanın dört bir yanından ünlü kayakçılar Rize'ye gelerek snowbord yapıyor. Son derece pahalı olan bu spor dalı tecrübe ve profosyenellik gerektiriyor. Faaliyete katılmak isteyen sporculardan 11 bin Euro alınıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler