Rize'de eli silahlı çocuklar

Rize'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü kutlama etkinlikleri ilginç görüntülere sahne oldu.
Rize Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama etkinliklerinde Rize Belediyesi tarafından görevlendirilen vatandaşlar tarafından düşman işgalinden kurtuluş canlandırıldı.

Canlandırma gerçeğe dönüşüyordu

Canlandırma sırasında temsili milis kuvvetleri ile temsili Rus askerleri arasındaki çatışmada bolca kuru sıkı silah kullanıldı. Gösteride esir alınan Türk kadınını temsil eden bir kız öğrencisinin de kuru silahla ateş etmeye çalışması dikkatlerden kaçmadı. Kız öğrenci iki kez silahla ateş etmek istese de silah tutukluk yapınca amacına ulaşamadı.

Koruma polisi olayı engellemeye çalıştı

Rize Valisi Kasım Esen olaydan sonra konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gösteride kullanılan silahların kuru sıkı olduğunu belirterek, "Canlandırmada kullanılan silahlar kuru sıkıldı. Silahların kullanımı Rize Belediyesi'nin kontrolünde gerçekleşti. Ben görüntüyü izlerken kız öğrencinin silahla ateş etmek istediğini fark edince koruma polisimle olayı engellemeye çalıştım. Biz konuyla ilgili bir inceleme ve soruşturma başlatmadık. Ancak polis kendi açısından tutanak tuttu. Silahı kıza teslim eden kişi hakkında Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesinden işlem yapılabilir. Bu tarz canlandırmalarda bazen aşırıya kaçılabiliyor. Yurt genelinde bu böyle. Rize olarak ülke gelelinden bağımsız olarak hareket edemeyiz. Önümüzdeki yıllarda canlandırmalarda silah kullanımının kaldırılmasını tartışacağız. Eğer İçişleri Bakanlığı tarafından bu yönde bir karar alınırsa bizde bu karara memnuniyetle uyarız" şeklinde konuştu.