Roaccutane Kullanımı, Hafta Hafta Değişimler, Yan Etkileri, Sonuçları

Roaccutane, yağ bezelerinin sebep olduğu sivilcelerin tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

Roaccutane Kullanımı, Hafta Hafta Değişimler, Yan Etkileri, Sonuçları

Roaccutane, yağ bezelerinin sebep olduğu sivilcelerin tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Genellikle ergenlik sivilcelerinden kurtulamamış ve hiçbir tedaviden sonuç alamamış kişiler tarafından kullanılır. Çok güçlü bir içeriğe sahip olduğu için hastaların zorlu akne tedavisinde oldukça etkilidir. İlaca başlamadan önce mutlaka kan tahlili yaptırılması gerekir. Çıkan sonuçlara göre Roaccutane doz hesaplaması yapılır. Hastanın boy ve kilo oranı göz önünde bulundurularak ilacın ne kadar süreyle kullanılacağı ve hangi miktarda alınacağı belirlenir. İlacın kullanım süresi belirlenirken aynı zamanda kişinin daha önceden ciddi bir hastalık geçirip geçirmediği de göz önünde bulundurulur. Hekimler genellikle başlangıç dozu olarak hastalarına 10 mg Roaccutane önerirler.

Roaccutane Nasıl Kullanılır?

roaccutane

Roaccutane kilo başına kaç mg alınması gerektiği vücut ağırlığına göre hesaplanır. Önerilen miktar kişinin vücut ağırlığına göre günde 0.5 mg’dır. Örneğin 70 kg ağırlığa sahip hastanın günde 35 mg roaccutane kullanması gerekir. Roaccutane günde kaç tane içilir? Roaccutane kapsülleri, doktorun önerdiği dozda günde 1 veya 2 defa tok karnına içilmelidir. Roaccutane kaç saat arayla alınmalı? Doktor, hastanın durumuna bağlı olarak günde 1 adet kapsül kullanımını yeterli görebilir. Ancak günde 2 adet kapsül kullanan kişiler sabah kahvaltıdan ve akşam yemekten sonra olacak şekilde ayarlama yapabilirler. İlacın alındığı saatler hep aynı düzende giderse çok daha faydalı olur.

Hastanın, ilacın vücutta yarattığı etkilere alışması için 1 aya yakın zaman geçmesi gerekir. Bu süre sonunda vücudun dengesinin bozulup bozulmadığından emin olunduktan sonra hekim ilacın devamı için gerekli doz ayarlamasını yapar. Hastanın durumuna göre ilacın dozunu azaltır ya da artırır. Roaccutane tedavisi kaç ay sürer? Uygun görülen tedavi süresi 16-24 hafta arasında değişiklik gösterir. Bazı hastalara bir tedavi dönemi yeterli olurken kimileri için bu süreyi biraz uzatmak gerekebilir. Tedavi bitse bile aknelerde meydana gelen iyileşme 8 haftaya kadar devam eder. Bu süreçte başka bir tedaviye başlamamak oldukça önemlidir.

Bunların yanında Roaccutane'ın kullanımı esnasında kesinlikle alkol tüketilmemesi gerekir.

Roaccutane Yan Etkileri

akne

Roaccutane en yaygın yan etkileri arasında göz kuruluğu, göz sulanması, cilt ve dudak soyulması ve ciltte kızarıklık sayılabilir. Bununla birlikte her 10 kişiden birinde de baş ağrısı, dişlerde çürüme, burun kanaması, kansızlık, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları görülür. Oldukça güçlü ve etkili bir ilaç olan roaccutane, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin çok dikkatli kullanması gereken bir ilaçtır ancak karaciğer yetmezliği yaşayan kişilerin kullanımı için uygun değildir. Ciddi hastalığı olan kişilerin, doktor kontrolünde ilaca devam etmesi gerekir.

Roaccutane ilacını kullanmaya başlayan kişilerin yaşadığı yan etkiler her hafta farklılık gösterebilir.

1. Hafta

Roaccutane, dermatoloji uzmanlarının akne tedavisinde en sık reçete ettiği ilaçların başında gelir. İlacın alınmaya başlandığı ilk haftalarda hastalarda yan etkiler oldukça sık görülebilir. Çünkü vücut yabancı olduğu bir maddeye alışmaya çalışır. İlk haftadan itibaren ciltte yağlanmada azalma görülür ve yüzde bir miktar kuruluk oluşarak pullanma meydana gelir. Zaman zaman dudaklarda kuruluk hissedilebilir. 4. günden sonra iltihaplı olan bölgelere dokunulduğunda acıyan sivilce artışı görülebilir. Ruhsal anlamda hastayı rahatsız edecek duygusal değişimler yaşanmaz.

3. Hafta

Bu haftadan itibaren gözle görülür oranda iyileşme sağlanır. Vücudun ilaca alışmasının da önemli ölçüde etkisi vardır. İçi iltihap dolu olan sivilceler sönmeye başlarlar. Tek tük ufak sivilceler görülebilir. Ancak kişiyi rahatsız edici görüntü ortadan kaybolur. Ciltte oluşan kurulukta azalma olur. Ciltte sağlıklı bir görüntü oluşmaya başlar ve pürüssüz bir hal alır. Geçmeyen sivilce izleri yok olmaya başlar. Bulanık görme ve gözlerde sulanma tarzı hafif yan etkiler görülebilir.

4. Hafta

Bu hafta itibarıyla sivilce oranında artış görülebilir. Biraz da acı hissedilebilir. Ancak sivilce izlerinin neredeyse yok olduğu görülür. Dudak kuruluğunda alevlenme görülebilir. Sık sık nemlendirici krem sürerek dudakları nemli tutmak acıyı azaltır. Bu hafta vücut siyah noktaları dışarı atmaya başlar. Cilt kuruluğu aynı şekilde bu hafta da devam eder. Baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi etkiler görülebilir.

7. Hafta

Siyah noktalarda azalma görülmeye devam eder. Git gide belirginliği azalır. Dudaklardaki kuruluk bu hafta da görülmeye devam eder. Ciltte sivilcelerin sebep olduğu çukurluklar azalmaya başlar. Yüzün, özellikle burun ve alın kısmında yağlanma görülebilir.

8. Hafta

İki aylık tedavinin sonunda, artık tedavinin sağladığı iyileşme çok net şekilde fark edilmeye başlanır. Bu hafta sivilce oluşumu durur. Sivilce çukurluklarında görülen pürüssüzleşme devam eder. Ten renginde açılma görülebilir. Ellerde egzama tarzı kızarıklıklar oluşabilir. Roaccutane karaciğeri etkilediği için bu dönemde meyve ve sebze tüketimine dikkat etmek gerekir. Karaciğeri yoracak yiyeceklerden uzak durmak tedavinin etkinliği açısından önemlidir.

10. Hafta

Bu hafta cilt hassaslaşabilir ve kızarıklık görülebilir. Ancak cilt sivilcelerden arınmış sağlıklı ve kusursuzdur. Göz sulanması gibi yan etkiler görülebilir. Eğer çok rahatsızlık verirse göz kuruluğu için doğal gözyaşı kullanılabilir. Bu hafta için tedavinin dönüm noktasının yaşandığı hafta olduğu söylenebilir. Tedavinin en etkin olduğu haftadır. Hasta psikolojik olarak da tedavinin gidişatından memnundur.

13. Hafta

Bu haftada artık tedavinin büyük oranda fayda sağladığı görülür. İlk 3 aylık dönemin sonuna gelindiği için tedavinin büyük kısmı da geride kalmıştır. Vücut bu haftadan itibaren ilaca tamamen alışmış durumdadır. Ancak sağlıklı beslenmek ve bol su içmek ilacın yıkıcı etkilerini azaltmada çok önemlidir.

17. Hafta

Bu hafta yorgunluk ve halsizlik yoğun şekilde görülmeye başlar. Sivilce oluşumu neredeyse yok denecek kadar azdır. Yüzde görülen kızarıklık ve hassasiyet de yok olmaya başlar.

19. Hafta

Bu haftalarda doktor kontrolünün yapılması ve tedavinin gidişatına bakılması önemlidir. Yapılan testlerde vücudun etkilendiği bir organ var mı kontrol edilir. Çıkan değerlere göre ilacın dozu tekrar gözden geçirilir ve tedaviye ne kadar daha devam edileceği belirlenir.

23. Hafta

Bu hafta vücutta görülen yan etkilerde artış görülebilir. Göz kuruluğu rahatsız edici derecede olabilir. Kas ağrıları, halsizlik ve uyku hali görülen diğer yan etkilerdendir. Roaccutane vücutta kalan son iltihabik problemlere yoğunlaştığı için bu haftalar biraz zorlu geçebilir. Ciltte pullanma, ateş basması, ellerde egzama, yüzde ve kulakta ani kızarma gibi yan etkiler de yaşanabilir. Ancak iyi yanı tedavinin sonu geldiği için ciltte sivilce oluşumu durmuş ve cilt pürüzsüz bir hal almıştır.

Roaccutane Tedavisinin Sonuçları

İlacın etkisini tam anlamıyla görebilmek için, ilacı bıraktıktan sonraki 6 aylık döneme bakmak gerekir. İlacı bıraktıktan sonraki ilk 3 aylık dönemde gözlerde sulanma, kuruluk ve kızarıklık problemleri devam etse de ciltte sivilce oluşumu biter ve ciltteki çukurluklar kaybolur. Bu süre zarfında sağlıklı beslenmeye devam etmek oldukça önemlidir. Çünkü cildin yağ oluşturmasına sebep olacak gıdalardan uzak durmak tedavinin kalıcılığında etkilidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler