HABER

Robot süpürge satın alacaklara: Robot süpürgeler hakkında bilmeniz gereken her şey

Birçoğumuzun teknoloji konusundaki vizyonu Jetgiller ile gelişti. Hatta o fütürist çizgi diziyi izlerken "Yok canım, robot süpürge de olmaz herhalde?" diye düşünüp bugün utanan milyonlarca "vizyoner" aramızda dolaşıyor olabilir. Birçoğumuz uçan arabalara, gökyüzündeki evlere odaklanırken ev temizliği yüzünden beli kopmuş sessiz kalabalık ise robot süpürgelerin yaygınlaşacağı günü iple çekiyordu. Sonunda bekledikleri oldu ve tüm dünya robot süpürge kullanmaya başladı.

Robot süpürge satın alacaklara: Robot süpürgeler hakkında bilmeniz gereken her şey

ROBOT SÜPÜRGE NEDİR?

Robot Süpürge

Robot süpürgeleri kısaca "kendi başına süpürme ve silme işlemini tamamlayan akıllı ve şarjlı süpürge cihazları" olarak tanımlayabiliriz. Her ne kadar tanımda "akıllı" ifadesini geçirmiş olsak da piyasada "akıllı" olmayan ekonomik ürünler de mevcut. Herhangi bir haritalama özelliğine sahip olmayan, engellere çarparak süpürme işlemini tamamlayan bu ürünleri mobil uygulama aracılığıyla kontrol etmek de mümkün değil.

"Akıllı" kategorisinde değerlendirilen robot süpürgeleri ise bir mobil uygulama aracılığıyla kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca bu cihazlar son derece gelişmiş bir yazılıma da sahip. Engelleri ve boşlukları algılayabiliyorlar ve sağa sola çarpıp durmadan da temizlik yapabiliyorlar. Haritalama özellikleri sayesinde evinizin tüm odalarını robot süpürgenize tanıtabiliyorsunuz. Ayrıca robot süpürgenizi tüm evi temizlemesi için ayarlayabileceğiniz gibi belirli odaları temizlemesi için de kumanda edebiliyorsunuz. Temizliğin sınırlarını belirlemeniz halinde bir odanın belli bölümünü de temizletme şansına sahipsiniz.

Robot süpürgelerin kutu içeriğinde bir adet şarj ünitesi de yer alıyor. Bu şarj ünitesini evinizin en uygun noktasına yerleştirerek cihazınızın gerekli durumlarda üniteye dönerek şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Temizlik esnasında şarjının azaldığını tespit eden robot süpürgeniz kendi kendine üniteye dönüyor, şarjını dolduruyor ve temizliğe kaldığı yerden devam ediyor.

Tüm bu bilgiler ışığında robot süpürgenin hayat kolaylaştırma noktasında harika bir yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Birkaç yıl sonra kol gücü gerektiren ve yüksek sesle çalışan o devasa süpürgelere olan ihtiyacı azaltacağı net bir şekilde görülebiliyor.

ROBOT SÜPÜRGELERİN ÖZELLİKLERİ

Robot süpürgelerin özelliklerini biraz daha detaylı inceleyelim:

 • Harita Kayıt: Robot süpürgeler, ilk çalışmada evin tüm köşelerini gezerek detaylı bir harita çıkarır. Bu harita yardımıyla evinizi çok daha etkili şekilde temizler ve engelleri kaydeder.
 • Islak Silme Özelliği: Bazı robot süpürgeler, süpürme fonksiyonuna ek olarak silme fonksiyonuna da sahip olurlar.
 • Uzaktan Kumanda: Uzaktan kumanda özelliği olan robot süpürgelerde, mobil uygulama aracılığıyla cihazı yönlendirebilir ve istediğiniz alanların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Şarj Standına Dönüş: Bu özellik sayesinde şarjı azaldığında cihaz uyarı verir ve kendi kendine şarj standına dönerek şarj olur. Eğer temizlik yarım kaldıysa robot süpürge şarjı tamamlandıktan sonra temizliğe devam eder.
 • Sanal Duvar Oluşturma: Robot süpürgelerde bulunan en önemli özelliklerden biri sanal duvar oluşturma opsiyonu. Robot süpürgenizin girmemesi gereken alanları mobil uygulama üzerinden belirleyerek bu alanların temizlenmemesini sağlayabilirsiniz.
 • Zamanlayıcı: Bu özellik sayesinde robot süpürgenizi dilediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz.
 • Uygulamadan Takip: Robot süpürgenizin akıllı telefon uygulaması aracılığıyla süpürgenin şu anda nerede olduğunu gözetleyebilirsiniz.
 • Kir Sensörü: Kir sensörü eski sürüm robot süpürgelerde pek karşılaşamadığımız özelliklerden bir tanesi. Piyasada bulunan yeni ürünlerde karşımıza çıkan kir sensörü sayesinde, robot gelişigüzel temizlik yapmak yerine kir bulunan alanları tespit ederek temizlik yapar.

ROBOT SÜPÜRGE MODELLERİ VE FİYATLARI

Robot Süpürge-2

Piyasada şu anda Samsung, Dyson, Viomi, Xiaomi, Roborock, iRobot, Electrolux markalarına ait modeller ön plana çıkıyor. Robot süpürge fiyatları, satıcı şirketlerin fiyat politikaları ve dönemsel kampanyalar sebebiyle devamlı değişiklik gösterse de fiyatların minimum 1.500 TL seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz.

Robot süpürgenin sunduğu özellikler arttıkça fiyat da doğal olarak artıyor. Ortalama özelliklere sahip bir ürüne 2.000 – 3.000 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz. Dyson, Samsung, iRobot, Neato gibi markaların gelişmiş ürünleri ise 10.000 – 20.000 TL bandında satış fiyatına sahip olabiliyor.

ROBOT SÜPÜRGE GEREKLİ Mİ?

robot süpürge-3

Bu soruya aslında net bir cevap vermek mümkün değil. Bu noktada karar tamamen size ait. Robot süpürgelerin hem artıları hem de eksileri bulunuyor. Bunları değerlendirerek ve beklentilerinizi göz önüne alarak robot süpürgelerin gerekli olup olmadığını analiz edebilirsiniz.

Eğer standart süpürgelerle ev temizlerken kan ter içinde kalıyor ve bel ağrısı yüzünden saatlerce yataktan kalkamıyorsanız robot süpürgeler işinizi ciddi seviyede kolaylaştırır. Önceden 3 günde bir defa ev süpürüyorsanız robot süpürgeler sayesinde bu aralığı 10 - 15 güne kadar çıkarabilirsiniz. Hatta evinizdeki tüm alanlara robot süpürge rahatlıkla ulaşıyorsa ve gelişmiş bir ürüne sahipseniz eski hantal süpürgeyi elinize almanız bile gerekmeyebilir.

Diğer yandan evde alerjik hastalıkları bulunan biri varsa düzenli olarak tozları temizlemek için ya da evcil hayvanların döktüğü tüyleri şipşak toplamak için de robot süpürge çok faydalı olabilir. Bu tip durumlarda sık sık ev süpürmekle uğraşmak zorunda kalmazsınız ve hem kendinize hem de sevdiklerinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Ama "Benim evimde çok fazla eşya var ve bu eşyalar robot süpürgenin dolaşmasını engeller." diyorsanız bu durumda robot süpürge çok işinize yaramayabilir.

ROBOT SÜPÜRGE SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

robot Süpürge-4

Peki bir robot süpürge aldıktan sonra hayal kırıklığı yaşamamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Birçok potansiyel kullanıcı maalesef ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi değil. Ürün özelliklerini incelemeden alışveriş yapıldığında da ne yazık ki ilk kullanımdan itibaren bazı şikayetler ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple aşağıdaki detaylara dikkat etmelisiniz:

 • Evinizin kaç metrekare olduğu ve satın almak istediğiniz ürünün tek şarjla kaç dakika kullanım vadettiği çok önemli. Eğer çok büyük bir eviniz varsa bir şarjla sadece 60 dakika çalışan bir ürün evinizi tek seferde süpüremeyebilir. Ayrıca çok büyük eve sahip olmayan kullanıcıların da sadece kullanım süresi uzun olduğu için daha üst modelleri tercih etmeleri gerekmiyor.

 • Robot süpürgenin boyu da çok önemli. Eğer koltuklarınızın, masalarınızın altını temizlesin istiyorsanız robot süpürgenizin yüksekliğinin bu alanlardaki boşluklardan geçecek kadar alçak olması gerekiyor. Mümkünse çekyatların, kanepelerin, masa altındaki ayaklıkların yerden yüksekliklerini ölçmenizi ve satın almak istediğiniz ürünün yüksekliği ile kıyaslamanızı öneririz.

 • Gürültü konusunda hassassanız robot süpürgelerin desibel seviyelerini karşılaştırarak hangi ürünün sizin için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

 • Detaylı temizliğe çok önem veriyorsanız emiş gücü daha yüksek robot süpürgeleri tercih etmeniz gerekir.

 • Robot süpürgenin kaç santimetreye kadar yükseklik aşabildiğini öğrenmelisiniz. Eğer halılarınız çok kalınsa robot süpürgeniz bu halıların üstüne çıkamayabilir.
 • ROBOT SÜPÜRGE KULLANANLARIN YORUMLARI VE ROBOT SÜPÜRGE TAVSİYELERİ

  Birçok farklı markanın sunduğu onlarca farklı model arasında tercih yapmakta zorlanıyorsanız kullanıcıların yorumlarını merak edebilirsiniz. Sizler için bazı ürünler hakkında öne çıkan yorumları listeledik:

  • Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop, küçük eve sahip olan kullanıcılar tarafından çok seviliyor. Hem süpürme hem de silme özelliği sayesinde bu minicik robot süpürge kullanıcıların kalbini fethetmeyi başarmış. Ürünü incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Evi daha büyük olanlar ve yüksek performans görmek isteyenler ise yine Xiaomi markasına ait Mi Robot Vacuum Mop Pro’yu tercih ediyorlar. Ürünü incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Viaomi V3 Vacuum Cleaner, kendi sınıfında en yüksek emiş gücüne sahip ürünler arasında ve bu özelliğiyle pek çok kullanıcıdan tam not almayı başarmış. Ürünü incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 • iRobot Roomba i7 ise yüksek performans vadeden muhteşem teknolojisi ile resmen evin küçük çocuğu olmayı başarmış. Ürünü incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz...
 • YORUMLARI GÖR ( 0 )
  Okuyucu Yorumları 6 yorum
  teknolojinin son harikası, özellikle karı koca çalışıyorsa... süpürmesi tamam da silmesi gerçekten çok hoşuma gitti..
  tüm mi home vacum robotlarda ıslak pas pas su tankı hatası veriyor 1 . 2 ay kullandıktan sonra herkese duyrulur daha guncelleme ve cozumde gelmıs degıl ....
  @mcx21 aynen öyle.. nedeni ise kireçli su... sakın çeşme suyu kullanmayın.. hazır su istiyor bu menet.birde suya çok az miktarda sirke dökün. o zaman tıkanmaz..
  İlk aldığınız zaman bir hevesle evin tozunu alıyor,çöp kutusunu boşaltmak gözünüze görünmüyor bile,1 yıl sonra çöp kutusunu boşaltmak size işkence gibi gelmeye başlıyor,bazı yerlerde tam alamadığı tozları eski süpürgeyle almaya mecbur kaldığınızda aynen benim yaptığım gibi robotoda yanlızlığınızada bekarlığınızada isyan küfürleri sıralıyorsunuz.Parası çok olup harcayacak yer arayanlar alabilir,kaliteli bir sessiz süpürgenin yerini hiç bir robot tutamaz.
  Geri Dön