Ruhani’den petrol tehdidi

İRAN Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin ülkesinin petrol ihracatını engellemesi halinde bölge ülkelerinin de petrol ihraç etmesinin mümkün olmayacağını belirtti.

Ruhani’den petrol tehdidi

İran Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Ruhani önceki gün ziyarette bulunduğu İsviçre’de yaşayan vatandaşlarıyla bir araya geldiği buluşmada, ABD’nin İran petrolüne uygulatmaya hazırlandığı yaptırımlara tepki gösterdi. Ruhani, “İran petrolü ihraç edilemezken bölge petrolünün ihraç edilmesi mümkün olabilir mi” dedi. İranlı yetkililer daha önce Hürmüz Boğazı’nı ulaşıma kapama tehdidinde bulunmuştu.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN YEŞİL IŞIK

Suudi Arabistan Kralı Selman liderliğinde toplanan Suudi Arabistan kabinesi, gelecekte petrol piyasasında arz talep değişikliği olması durumunda petrol üretim kapasitesini artırmaya hazır olduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan'ın bu açıklamayla ABD tarafından petrol piyasasındaki payı azaltılmak istenen İran'ı hedef aldığı ifade ediliyor.

ABD'DEN PETROL İSTEĞİ

Beyaz Saray'dan Cumartesi günü yapılan açıklamaya göre Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump'a, gerekirse kendi petrol üretimini artırabileceği sözü verdi. Açıklamada Suudi Arabistan'ın günlük 2 milyon varillik kapasite fazlası bulunduğu belirtildi.

İRAN'DAN PETROL TEPKİSİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, eğer ABD müttefiklerine İran'dan ham petrol almamaları için baskı yapmayı sürdürürse, bunun bölgenin petrol ihracatına bir tehdit oluşturacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Ruhani, bu konuda daha fazla bilgi vermedi ancak bazı İranlı yetkililer daha önce, ABD'nin hasmane bir tavır alması halinde önemli bir deniz nakliyat yolu olan Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceklerini söylemişlerdi. İnternet sitesindeki habere göre Ruhani dün İsviçre'ye yaptığı bir ziyaret sırasında şöyle konuştu:

"Amerikalılar İran'ın ihracatını tamamen engellemek istediklerini iddia ediyorlar. Bu sözlerinin anlamını bilmiyorlar. Çünkü bölgeden petrol ihracı devam ettikçe, İran'ın petrol ihracatının engellenmesinin hiçbir anlamı yoktur."

ABD İTHALATIN DURDURULMASINI İSTİYOR

ABD, diğer ülkelerden Kasım ayından itibaren İran'dan petrol ithalatını durdurmalarını istiyor. Önde gelen bir ABD dışişleri yetkilisinin söylediğine göre, bu talebinden hiçbir ülkeye muafiyet tanımaya niyetli değil.

Trump yönetimi müttefik ülkelerden İran'ın gelir elde etmesine katkı yapmamalarını bekliyor.

Ruhani İsviçre'de yaşayan İranlılarla yaptığı görüşmede, "Siz (Amerikalılar) eğer bunu yapabilirseniz sonuçlarını görürsünüz" dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in üçüncü büyük üreticisi olan İran günde yaklaşık 2 milyon varil ham petrol ihraç ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
BEYLER TÜRKİYENİN CUMHURBAŞKANI OLSAM TÜM PETROLÜ İRANDAN ALIRIM ŞU AN. ABD BÖLGENİN HUZURUNU YETEİRNCE KARIŞTIRDIR SADDAMI DEVİREREK. LİBYANIN IRAĞIN SUUDİELRİN PETROLÜ YETMEDİ ŞİMDİDE BAŞKA KAYNAKLARIN PEŞİNDE. İRANIN ELİ SİLAHLI 25 MİLYON GENÇ NESİL ASKERİ VAR ŞU AN. KİMSE ATEŞLE OYNAMASIN BÖLGEDE. DÜNYA SÖMÜRÜSÜNE KAPALI TEK ÜLKE İRAN İSLAM CUMHURİYETİDİR ŞU AN.....KALİTELİ PETROLÜNE SAHİP ÇIKMAK KOLAY İŞ DEĞİL DÜNYADA.BU İŞTEN EN ZARALI İNGİLTERE ÇIKACAK DİKKAT.ELİNDEKİ SÖMÜRÜ ALETLERİ YOK EDİLEREK TABİ.TÜRKİYE SAĞLAM DURMALI ARTIK.NOKTA.
MÜSLÜMANLIĞI AD EDERSİNİZ SİZDE DİĞER PETROL ÜRETEN ÜLKELER GİBİ DÜNYANIN KAN EMİCİLERİNDEN SİNİZ.ABD DEN FARKLI YANINIZ YOKKİ.
petrol için , toprağın bilmem kaç kat altını boşaltıyorsunuz peki boşalan yere ne dolduruyorsunuz, işte pertol yataklarının boşldıgı yerlerden zamanla depremler meydana geliyor olabilir ,hangi ülke toprağındaki petrolü daha çok para için satarsa onun toprak altındaki petrol boşluğu zamanla depremlere neden oalbilir ,zaten şuanki dünya yaşantısında depremler çoğalmakta,fay hatlarının kayma nedeni olabilir buda depremlerin yer değiştirmesi ve çoğalması anlamına gelebilir dikkat etmek gerekir ,petrolü çok satmak marifet değil bir gün petrol bittginde araçlar sokakta ve yollarda kalacak ne olacak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler