HABER

Rum polisler, Türkler'e zorluk çıkarıyor

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum polisleri tarafından, kuş gribi gerekçe gösterilerek, sınır kapılarındaki geçişlerde Türkler'e yapılan küçük düşürücü uygulamalar sürüyor.

Rum polisleri, her gün yeni gerekçelerle Güney'e geçişleri zorlaştırıyor ve yapılan uygulamalarla kapılarda yığılmalara neden oluyor. Güney Kıbrıs'a geçmek isteyen Türkler, Rum polisinin uygulamalarından dolayı duydukları rahatsızlıkları dile getiriyor. Metehan Kapısı'nda dün sağanak yağmur altında, geçiş yapan insanların arabalarından indirilerek tek tek ilaçlı halıya bastırılmasının ardından, bugün de Rum polisi, KKTC kimlik kartlarının eski ve yıpranmış olduğunu bahane ederek geçişlere engel oldu. Rum polisler, KKTC kimlik kartlarının kırık veya eski olmasından dolayı kart sahibini bir kereye mahsus olmak suretiyle uyaracaklarını, numarasını kaydedeceklerini, 2. defa aynı kartla giriş yapmak istenmesi takdirde de geçişine izin verilmeyeceklerini söyledi. Metehan Sınır Kapısı'nda bu sabah meydana gelen olayda KKTC vatandaşı bir kişi Rum Kesimi'ne geçmek üzere olduğu sırada Rum Polisi tarafından 'aracındaki demir korumayı' çıkarması için geri çevrildi, aynı kişi demiri çıkartıp barikata geldiğinde ise kendisine, 'kimlik kartın eski' denilerek Rum Kesimi'ne geçişi engellendi.

Metehan Sınır Kapısı veya diğer kapılardan Rum Kesimi'ne geçmek isteyen kişilerin araçları ıslak ilaçlı halı üzerinden geçiriliyor, insanlar araçlarından inip ıslak halı üzerine bastıktan sonra araçlarına dönüyor. Bu arada araçlarda, tavuk veya kanatlı hayvan olup olmadığının saptanması gerekçesiyle arama yapılıyor. Bu işlemler yapılırken uzun araç kuyruklarının oluşmasında şikayetçi olan Kıbrıslı Türkler, Türk kesimine geçişlerde araçların sadece ıslak halı üzerinden geçmelerinin dışında, insanların araçlarından indirilmediklerine, 'lastik ilaçlama' veya 'aranmanın' söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Öte yandan, dün Metehan Sınır Kapısı'nda Rum polisinin bu uygulamalarını inceleyen Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Doros Theodoru, Rum polisinin uygulamalarına destek vererek, bu uygulamalarını sürdüreceklerini söyledi. Rum basınına göre Theodoru, Kıbrıslı Türkler'e sigorta çıkaran bölümü de gezdi ve barikattaki uygulamalar nedeniyle Kıbrıslı Türkler'in şikayetlerini dinledi. Theodoru'nun, Metahan Sınır Kapısı'ndan sürekli olarak KKTC'ye geçen ve gazinolara gittikleri söylenen Rumlar hakkında da bilgi aldığı belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler