HABER

Rum yönetiminden Talat'a eleştiri

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ile Rum Yönetimi Sözcüsü Hristodulos Paşardis, dün Türkiye'deki bir ulusal gazetede yayınlanan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik açıklamaları dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı eleştirdi.

İktidarın büyük ortağı AKEL partisinin yayın organı Haravgi, "Talat Kendini İnkar Etti - Hristofyas Kıbrıslı Türk Liderin Yakışıksız Saldırısına Sert Yanıt Verdi" başlığıyla yansıttığı haberinde, Meclis Başkanı, AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas'ın, "Mehmet Ali Talat kendini, partisinin ilkelerini, Sol'un ilkelerini inkar etti ve Kıbrıs Türk toplumunun ve Ankara'nın milliyetçi çevrelerine dönüştü" diyerek, Kıbrıslı Türk lideri, ifade ettiği ilerici ve ılımlı tutumundan 180 derece dönüş yapmakla suçladı.

Gazeteye göre Hristofyas, Mehmet Ali Talat'ın AKEL'i 'şövenistlik ve milli politikacılıkla', Başkan Tasos Papadopulos'u 'EOKA'ya yapışıp kalmakla' ve Kıbrıs Rum toplumunu da 'milliyetçi' davranmakla suçladığı görüşlerini Astra radyosuna yorumlarken sert bir dille konuştu. Hristofyas, Kıbrıslı Türk lideri 1996'dan bugüne kadar izlediği politika hakkında düşünmeye çağırdı. Kıbrıslı Türk liderin söylediklerini 'korkunç ve tamamen dogmatik' diye niteleyen Dimitris Hristofyas, "Talat, AKEL'in reddetmek zorunda kaldığı Annan planındaki emirlerle hiçbir alakası bulunmayan, AKEL'le Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin benimsemiş olduğu ortak tezlerden peyderpey uzaklaştı. Başkan Tasos Papadopulos'u Rum yer altı tedhiş örgütü EOKA'yı unutmamakla suçlarken acaba kendisi de Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) haline mi dönüştü? Tanınmayacak halde ve korkunç olan söylediklerini düşünüyor mu?" diye konuştu. AKEL Genel Sekreteri, Mehmet Ali Talat'ın dikkatini; yeniden yakınlaşmadan başka alternatif bir politika olmadığı noktasına çekerek, kendisini; politikasında 180 derece dönüş yapmakla suçladı.

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan gazetelerden Alithia'da; "Talat'ın Konuşması Başarısızlığın Habercisi - Sözcü Bizim Tarafın Sorumlu Olmayacağını Söylüyor" başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Sözcü Hristodulos Paşardis'in, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın KKTC'nin 23. kuruluş yıldönümü kutlama töreni sırasında yaptığı konuşmada söylediklerinin, "AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın halen geliştirmeye devam ettiği inisiyatifin başarısızlık perspektifinin açık bir göstergesi olduğunu" iddia etti. Gazeteye göre Hristodulos Paşardis; "Fin inisiyatifinin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda sorumluluğun Rum tarafında olmayacağının açık olduğunu" savundu. Paşardis, "Finlandiya Dönem Başkanlığı'nın başarısızlığa uğraması halinde, bizim tarafın sorumluluğu; Maraş'ın yasal sakinlerine iadesinde ısrar etmektir, bunun gerçekleşmesi halinde sorumluluğu memnuniyetle kabul ederiz" dedi. Olası bir çıkmazda Türkiye'nin karşı karşıya kalabileceği olası olumsuz etkilerin sorulmasına karşılık Rum sözcü, "Finlandiya, her halükarda, inisiyatifinin başarısızlığa uğraması olasılığında Türk tarafının sorumluluğu hakkında bir şey söylemeli" dedi.

Rum Sözcü, Amerikalıların Brüksel'deki yoğun hareketliliğiyle ilgili soruya karşılık "Amerikan tarafının Türkiye'nin AB sürecinin normal ve kesintisiz olmasını arzu ettiği ve bu yönde çalıştığı biliniyor" ifadesini kullandı. Paşardis, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Geçmişte söyledim, şimdi de yineliyorum ki bizim taraf Türkiye'nin AB sürecinin normal ve kesintisiz olmasını arzu ediyor. Ancak bu bize değil, Türkiye'nin kendisine bağlıdır. Avrupa sürecinin normal ve kesintisiz olmasını güvence altına almak için AB'ye ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı üstlendiği taahhüt ve yükümlülükleri tam olarak yerine getirmek Türkiye'nin sorumluluğudur" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön