HABER

Rumlar silahlanıyor

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerden Simerini, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) için yeni silah sistemleri almayı planladığını yazdı.

RMMO'nun yeni silah sistemleri almaya hazırlandığını sayfalarına taşıyan Rum gazetesi Simerini, aynı zamanda bu yöndeki bilgilerin basına sızması nedeniyle, Türkiye Savunma Bakanlığı ve KKTC'nin, yeni silah sistemlerini Rum tarafına satmaması için üretici ülke ve şirketler nezdinde girişime hazırlandığını da yazdı.

Gazete, RMMO'nun yeni yıldaki silahlanma programının, Rum Meclisi Savunma Komitesi'ne 'Hizmete Özel' ibaresiyle verildiğini, bu programla ilgili bilgilerin ise, bir veya birden fazla meclis üyesi tarafından basına sızdırıldığını, bunu öğrenen Savunma Bakanlığı'nın, Rum Meclisi Savunma Komitesi'ne uyarı mektubu gönderdiğini yazdı.

Gazeteye göre Rum Savunma Bakanlığı, "Çok gizli belgedeki bilgilerin sızdırılmasından sonra ilgili komiteye bilgi vermeyi durduracağı" uyarısında da bulundu.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı Nikos Simeonidis, Meclis Savunma Komitesi'ne gönderdiği mektupta, RMMO silahlanma programıyla ilgili bilgilerin basına sızdırılmasının, silah sistemlerinin satın alınmasını önlemek için Türkiye'ye bahane oluşturacağını savundu.

Haberde, Kasım ayının ilk haftası içerisinde Rum Meclis Savunma Komitesi'nin basına kapalı toplantısında, Savunma Bakanı Simeonidis'in, 2007 Silahlanma Programı ile ilgili olarak komite üyelerine bilgi verdiği, bu konudaki çok gizli belgeyi de komite üyelerine dağıttığı hatırlatıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön