HABER

Rumlar'ın yeni tartışma konusu: "Garantörlük"

LEFKOŞA (İHA) - Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Tasos Papadopulos, İngiltere'nin Türkiye ile stratejik ittifak belgesi imzalamakla garantörlüğünü şaibe altına soktuğunu iddia etti.

Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Mahi gazetesi, "İngiltere'nin Garantörlük İtibarı Şaibeli" başlığıyla yansıttığı haberinde Papadopulos'un, Lefkoşa'nın Rum kesiminde düzenlenen bir anıt açılışında yaptığı konuşmada İngiltere'ye ağır eleştiriler yönelttiğini yazdı. Gazeteye göre Papadopulos, "İngiltere ile Türkiye arasında Stratejik İttifak Memorandumu'nu dikte ettiren maksat her ne olursa olsun, bununla İngiltere bir kez daha Kıbrıs'a haksızlık etti, garantörlük itibarını ve güvenilirliğini şaibeye soktu.
Zamanın sömürgecisi ve şimdiki istilacı arasında Stratejik İşbirliği Memorandumu akdedilmesinden hoşnutsuzluk duyuyoruz. Bu memorandumun 1831 ayaklanmasının ve 1955 (EOKA) mücadelesinin intikamı olarak yapılmadığına inanmak istiyorum" dedi.

Gazete, Papadopulos'un Kıbrıs sorununa da değindiği konuşmasını özetle şu şekilde verdi:

"Geleceğine ve kaderine ilişkin çözümle ilgili ilk ve son söz hakkını egemen halka tanıyorum. Bu halkın demokratik yollardan seçilmiş lideri olarak adaleti ve haklarını savunmak zorundayım. Milli davanın nihai çözümü olması durumunda tezimi ve görüşümü kamuoyunun bilgisine getirmek yükümlülüğüm vardır. Anan Planı'nda tam olarak yaptığım buydu. Bazıları, Kıbrıs sorununa çözüm olarak önerilen bir şeye, zarar görmeksizin hayır demek için çok küçük ve güçsüz olduğumuza inanıyor."
Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Rum gazeteleri de, İngiltere'ye ateş püskürerek İngiltere aleyhine önlemler alınması önerisinde bulundu. Fileleftheros gazetesi "İngiliz Düzenbazlıkları" başlıklı Marios Evriviadis imzasını taşıyan yorum haberinde, İngilizler'in tarih boyunca ikiyüzlü davrandıklarını ve Rumlar'a hep haksızlık ettiklerini, Türkiye ile imzaladıkları stratejik ittifak metninin de bunun en yenisi olduğunu savundu. Evriviadis, Rum yönetiminin İngilizler'e tepkisini iki şekilde gösterebileceğini
yazdı:

"Adadaki askeri tesislerine ve özellikle de Ağrotur'dakilere verdiği suyu kısıtlayabilir. Mevcut kuraklık buna bahane olarak gösterilebilir. Girit'te paslanmakta olan S-300'lerin radarları Trodoslar'a yerleştirilebilir. Yalnız radarların pasif işletilmesi, İngilizler'in yine Trodoslar'daki radarını körleştirecek ve işlemez hale getirecektir. Füzelere ihtiyacımız yok. Yalnız radarlarının pasif şekilde işletilmesi gerekir."

Öte yandan, Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirilen yürüyüşle de İngiltere protesto edildi. Mahi gazetesi'nin haberine göre, Papadopulos'un partisi DİKO'lu gençler başta olmak üzere diğer bağımsız Rum gençlik örgütleri dün ellerinde İngiltere Başbakanı Gordon Brown'u Hitler olarak gösteren pankartlarla İngiliz Yüksek Komiserliği'ne yürüdü. Gazete Lefkoşa'nın Rum kesimindeki mahkeme binaları önünden yürüyüşe başlayan Rum gençlerin, "Üsler Kıbrıs'tan Dışarı" şeklinde sloganlar atarak İngiliz Yüksek Komiserlik yetkililerine bir karar sureti verdiklerini yazdı.

Protestocuların İngilizler'i BM kararlarına, "Cumhuriyet'in bağımsızlığına" saygı göstermeye çağırdıklarını yazan gazete, karar suretiyle birlikte bir de "Kıbrıs bayrağı" vererek İngilizler'in buna da saygı göstermelerini istediklerini yazdı.

Geri Dön