HABER

Rus basınında Türkiye

MOSKOVA (İHA) - Rusya'da yayınlanan günlük İzvestiya gazetesinin bugünkü sayısında yer alan "İslamcılar yardıma geldi" başlıklı haberde Ak Parti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD yönetimine Arap ülkelerinin desteğini vaadettiğini yazdı.

Gazete yazısına göre, ABD Irak Devlet Başkanı Saddam Huseyin'e karşı operasyon başlatacağı taktirde Türkiye, Arap ülkelerinin ABD'ye desteğini temin edecek. Bununla ilgili olarak Türkiye Başbakanı Abdullah Gül'ün başkanlığında bir grup diplomatın Arap ülkelerine gönderileceği de haberde yer aldı. Tayyip Erdoğan'ın Milliyet gazetesine verdiği demeci yayınlayan İzvestiya gazetesi, "Tayyip Erdoğan ilk başka Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Mısır'ı ABD'ye yönlendirmeğe çalışacak" yorumunu aktardı.

Saddam Hüseyin'e karşı operasyonda Türkiye'nin ABD için stratejik ortağı olduğunu vurgulayan gazete, eğer Arap ülkeleri ABD'yi desteklemezse, Türkiye ABD'ye yardım eden tek Müslüman devlet olacağını da ekledi. Rusya'nın ünlü politologu Aleksey Maleşenko konu ile ilgili İzvestiya gazetesine verdiği demeçte, "Bu açıklamaların Avrupa'nın çok iyi yaklaşmadığı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı unutulmamalıdır. Bu girişimleri Türk liderinin Avrupa liderleri karşısında puan kazanma girişimi gibi değerlendirebiliriz. Erdoğan kendi oyununu oynuyor. Bunun yanı sıra Türkiye şimdiden Kuzey Irak'da Kürt devleti oluşturulmasına karşı önlemler alıyor" şeklinde konuştu

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön