Rus devlet ajansı duyurdu: Esad'ın keyfi yerinde

ABD öncülüğünde Fransa ve İngiltere'nin de dahil olduğu hava saldırılarının ardından Rus milletvekillerinden oluşan heyet, Suriye'nin başkenti Şam'ı ziyaret etti. Rus vekiller Beşşar Esad'ın keyfinin yerinde olduğunu söyledi. Esad'ın heyetle görüşmesinde "Amerikan filmlerinde, Rus yapımı silahlar 'geri kalmış' gibi gösteriliyor. Bugün, kimin silahının geri kalmış olduğunu görüyoruz" dediği belirtildi.

Rus devlet ajansı duyurdu: Esad'ın keyfi yerinde

ABD, Fransa ve İngiltere’nin dün Suriye’de bir dizi noktaya hava saldırıları düzenlemesinin ardından, bugün Rus milletvekillerinden oluşan bir heyet Şam’ı ziyaret etti. Heyet, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la görüşmelerinin ardından açıklama yaptı.

"ESAD'IN KEYFİ YERİNDE"

Heyetteki vekillerden biri, görüşmenin yapıcı geçtiğini ve ‘Esad’ın keyfinin yerinde olduğunu’ söyledi. Esad’ın Rusya’yı ziyaret etmesi yönündeki daveti de kabul ettiği belirtildi. Açıklamaya göre Esad görüşmede, Suriye’ye yönelik saldırıları ‘bir saldırganlık eylemi’ diye niteledi.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNİ ÖVDÜ

Esad’ın, Sovyet döneminden kalma hava savunma sistemlerini övdüğü de belirtildi. Suriye ve Rusya, hava saldırılarında fırlatılan 103 füzenin 71’inin hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini açıklamış, Suriye devlet televizyonu engellenen füzelerin görüntülerini yayımlamıştı. Batılı ‘üçlü’ ittifak ise bunu reddetmişti.

ABD, Fransa ve İngiltere’nin dün Suriye'de düzenlediği hava saldırılarını değerlendiren Esad, "Amerikan filmlerinde, Rus yapımı silahlar 'geri kalmış' gibi gösteriliyor. Bugün, kimin silahının geri kalmış olduğunu görüyoruz" dedi.

ESAD: SURİYE'NİN YENİDEN İMARI İÇİN EN AZ 400 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR

Heyete başkanlık eden Sablin, Esad'ın görüşmede şu ifadelere yer verdiğini aktardı: "Altyapının yeniden inşası çok önemli bir konu. Maliyeti en az 400 milyar dolar olacak. Bunun için 10 ilâ 15 yıla ihtiyaç var".

Esad'ın ayrıca başta petrol ve doğalgaz üretimi olmak üzere Batı şirketlerini beklemediklerini açıkladığı belirtildi. Esad'ın, "Bunu daha önce Soçi'de (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'le görüşmede de söyledim. Burada Rus şirketlerin çalışmasını istiyoruz, onların hızlı ilerlemesine güveniyoruz. Rus şirketlere tüm ayrıcalıklar tanınacak" ifadeleri kullandığı bildirildi.

Sablin, "Görüşmede, işbirliği ile ilgili önemli somut projeleri belirledik, şimdilik bunları açıklamak için erken. Bu projeler her iki ülke için yararlı olacak. Esad, bu projelerin hayata geçirilmesine şahsen destek vereceğini söyledi" dedi.

'İŞBİRLİĞİMİZ BATI'NIN SALDIRGAN POLİTİKASINA KARŞI DURMALI'

Batı'nın eylemlerine rağmen Suriye'nin gelişimini sürdüreceğini dile getiren Esad'ın, "İşbirliğimiz, Batı'nın saldırgan politikasına karşı durmalı" dediği aktarıldı.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da Suriye meclisiyle ilişkilerden sorumlu grubun koordinatörü olan Sablin başkanlığındaki Rus vekiller heyeti, Humus ve Palmira'yı ziyaret ettikten sonra 13 Nisan'da Şam'a geçmişti.

Sputnik Türkiye

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
senin gibi durust vatan sever hırsızlık yolsuzluk yapmayan kaç lider var helal olsun esat
şu suratına ettiğimin mendaburuna Allah bi bela versede bütün dünya ibretlik seyretse nemrut a musallat ettiği sinek olayı gibi.. Allah belanı versin kaç masum öldürdünüz kana doymadın oç
Sizlere hava hoş. Peki halkın keyfi yerinde mi?
Benim kendi düşüncem ve mantığıma göre halk bu adama karşı ayaklandığında ayaklananlar bastırılıp ,devleti yok etmeye yönelik hareket edenler canıyla hesabını ödeyip konu kapanacaktı. Ama şu ABD Fransa vs. gibi iyilik meleği rolünü oynayan şeytanlar işin içine girince kurtarıyoruz mazlumların hesabını soruyoruz ayağına ülkenin anasını ağlattılar.Esad ülkeyi bırakıp gitseydi de yine günümüzde yaşananlar yaşanacaktı. Bu yüzden bu adama, masum sivillere yönelik saldırıları dışında kızmıyorum. Esad kötü diyelim Saddam damı kötüydü Kaddafide mi kötüydü.
Suriyenin Öyle Aptal Bir Milleti Var ki. Bu Adamı Dinden imadan Çıkardılar.
esadın kellesini almak şart oldu.dost ve müttefiklerimize daha çok destek çıkmalıyız.
Yakındır..Allah belasını verecek o alçak çocuk katliamcısının..
kım ne derse desın bu adam haklı ozgurluk ıstıyolardı alın sıze ozgurlık dedı halkı devletı devırmeye kalkıstı akıllı adam yoksa surıye ırak gıbı olacaktı ben tek kadın ve cocuklara acıyorum erkeklerının hepsı haın ben kendı memleketımde bu tıplerı gorduyumden berı ben bessarcıyım arkadas
KADDAFİ ZAMANINDA LİBYADA SADDAM ZAMANINDA IRAKTA SAĞLIK EĞİTİM ULAŞIM BEDAVAYMIŞ EVLENEN ÇİFTLERE ÇOCUĞU OLANLARA DEVLET YARDIM EDİYORMUŞ HATTA LİBYADA EV ARABA VERİYORMUŞ YEME İÇME ET ÇOK UCUZMUŞ AYNISI SURİYE DEde GEÇERLİ DENİYOR LİBYA VE IRAK HALKI KADDAFİ VE SADDAMI İNDİRDİĞİNE BİN PİŞMAN
ordadoğu oyununa turkiye uyanik ol girme
Diğer Haberler