Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye'de Güvenli Bölge Konusunda Konuştu

Lavrov Suriye topraklarında bir güvenli bölge oluşturulmaso konusunda da ülkesinin görüşlerini aktardı. Lavrov güvenli bölge konusunda Türkiye de dahil Suriye ve tüm komşularının güvenliğinin gözetileceğini ifade etti

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye'de Güvenli Bölge Konusunda Konuştu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Lavrov Suriye topraklarında bir güvenli bölge oluşturulmaso konusunda da ülkesinin görüşlerini aktardı. Lavrov güvenli bölge konusunda Türkiye de dahil Suriye ve tüm komşularının güvenliğinin gözetileceğini ifade etti.

Lavrov, Amerika ile Rusya arasında 1987 yılında imzalanan ‘Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler’ anlaşması olarak bilinen INF anlaşması konusunda açıklamalarda bulundu. Lavrov anlaşmanın korunması için Rusya’nın Amerika’yla çalışmaya hazır olduğunu söyledi. Rus Dışişleri Bakanı bu noktada Washington’un da gerekli sorumlulukları alacağını umduğunu belirtti.

Amerika yönetimi bir süre önce Rusya’nın yeni geliştirdiği füzelerle 1987 yılında imzalanan anlaşmayı ihlal ettiğini öne sürdü. Söz konusu anlaşma tarafları Avrupa’da konuşlu orta ve kısa menzilli nükleer başlık taşıyacak füzeler geliştirmekten alıkoyuyor.

Rusya tarafıysa Amerika’nın suçlamalarını reddediyor ve geliştirilen füze menzillerinin anlaşmaya uygun olduğunu belirtiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavro ayrıca Moskova’da gözaltına alınan Amerika Deniz Kuvvetleri eski askeri Paul Whelan ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Lavrov casuslukla suçlnanan Whelan’ın Moskova’daki otel odasında yasadışı faaliyette bulunurken yakalandığını söyledi. Whelan 28 Aralık tarihinde Moskova’da casusluk faaliyetinde bulunduğu suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Whelan’ın ailesiyse kendisinin bir arkadaşının düğün törenine katılmak üzere Rusya’ya gittiğin söyledi. Whelan eğer casusluk yapmaktan suçlu bulunursa 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler