HABER

Rus gazeteci Politkovskaya'nın öldürülmesi

ROMA (İHA) - Eski Sovyetler Birliği'nin son Cumhurbaşkanı Mihail Gorbaçov, Rusya'daki insan hakları ihlalleri ve hükümetin Çeçenistan politikasına karşı sert eleştirileriyle tanınan muhalif gazeteci Anna Politkovskaya'nın öldürlmesini, "politik bir cinayet" olarak tanımladı.

Gorbaçov, La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, "Anna Politkovskaya'yı her kim öldürdüyse, lanetlenmeli. Bu gerçek politik bir cinayet, bir kan davası" diye belirtti.

Politkovskaya'nın muhabirlik yaptığı liberal gazete Novaya Gazeta'da hissesi bulunan Gorbaçov, "Bu, basın özgürlüğüne ve ülkemizde demokrasi için savaş verenlere yönelik ağır bir saldırıdır" diye ekledi.

Evinin asansöründe kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kafasına sıkılan üç kurşunla öldürülen 48 yaşındaki gazeteci Politkovskaya, Moskova destekli militanların Çeçen sivillere işkence yaptığını iddia eden bir haberi bitirmek üzereydi. Gorbaçov, onun öldürülmesini hükümetin emretiği yönündeki iddiayı "basit" bulduğunu söyleyerek, "Şu açık ki, (onu öldürenler) onu susturmak istediler ve bunu yaptılar. O sıkıntı veriyordu ve birden fazla düşmanı vardı" diye belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön