Rusya: ABD hafta sonunda Suriye’yi vuracak

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, ABD'nin hafta sonunda Suriye'yi vuracağını söyledi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, İngiltere ve diğer müttefiklerin Suriye'ye yönelik askeri operasyona çekimser davransa da, ABD'nin hafta sonunda Suriye'yi vuracağını söyledi.

Interfax'a özel açıklamada bulunan Puşkov, "ABD, BM Güvenlik Konseyi kararının gerekmediğini söyleyen Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve bir kısım Arap Birliği ülkeleri tarafından destekleniyor. ABD Beşşar Esed rejimini kınamanın çok ötesinde. ABD, Güvenlik Konseyi kararı olmadan hatta bazı durumlarda müttefiklerinin de desteği olmadan Suriye'yi vurmaya hazır olduğunu açıkladı.” hatırlatmasında bulundu.

İngiltere parlamentosundan David Cameron'un Suriye karşıtı koalisyonda yer almayı reddetmesinin ABD açısından önemli bir darbe olduğunu da kaydeden Puşkov, "Cameron heyecanlı bir şekilde Tony Blair'in ayak seslerini takip ediyordu. Bu ABD ve Suriye karşıtı koalisyon açısından bir darbe oldu.” dedi.

BM denetçilerinin Suriye'den 31 Ağustos Cumartesi gününe kadar ayrılacağını hatırlatan Puşkov, "ABD denetçilerin cumartesiden önce ayrılmasını istiyor. Operasyonun 3 gün süreceği yönünde bilgiler alıyoruz. Obama büyük ihtimalle G20 zirvesi için St. Petersburg'a gelmeden önce operasyonu tamamlamış olacak.” öngörüsünde bulundu.

SURİYE ORDUSU S-300'LERE SAHİP OLABİLİR

İnterfax'a açıklamada askeri bir kaynak ise Suriye rejiminin çok güçlü bir hava savunma sistemi olduğunu, S-200, Buk-M1-2, Buk-M2E, Pantsir-S1E, S-125 Neva ve S-125M Pechyora gibi füzelerin yanı sıra S-300 füze savunma sistemlerine de sahip olabileceğini söyledi. Kaynağa göre Suriye'nin 1000'den fazla füze savunma sistemi ve 5 binin üzerinde farklı hava savunma silahı var. Bu durumda ABD ve Suriye karşıtı koalisyona Suriye uygun bir şekilde karşılık verebilir.

Rusya'nın S-300 füze savunma sistemlerini Suriye'ye vermediğinin en üst seviyede teyit edildiğini, ancak Çin ve Belarus'un 2010-2011'de böyle bir sevkiyat yapmış olabileceğine değinen kaynak, "S-200 Angara ve S-200V Vega füze savunma sistemleri de Amerikan uçaklarına ve cruise füzelerine karşılık verebilecek güce sahip.” uyarısında bulundu.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov ise Rusya'nın önce imzalanan anlaşmalar çerçevesinde Suriye'ye silah sevkiyatı yaptığını söyledi. Esed rejiminin S-300 füze savunma sistemleri için ödeme yaptığı ile ilgili iddialara cevap veren Uşakov, "Ben sevkiyatı yapılan hiçbir materyalle ilgili fatura görmedim.” dedi.

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Gece saat ıkı üç gibi kesin vuru suriyeyi abd ve fransa ve İngiltere hafta arası vurmuş olsa tum dünyada borsa dıbe vurur krizin kralı çıkar fakat adamlar akıllı bir yerden kar wdelim derken diyer yerden zarar etmezler dua edelimde abd fransa İngiltere İsrail cin rusya tumu toplanıp surıyeyı iranı turkiyeyi vurmasın unutmayalımki su uyur düşman uyumaz....... hiçbie hırisriyan ülkesinde savaş varmı tabiki yok tüm ateş orta doğuda.... bunlar dünyada tek bir Müslüman kalmayıncaya dek bu savaşı devam ettirecekler bugün değilse yarın kesin sıra türkiyeye gelecek.... Allahtan Türkçe öyle bir dilki.
tesbitler cok dogru' tabiiki hristiyanlarin muslumanligi yok etme yolundaki en buyuk muttefiki de sahte musluman akp- katar ve suudilerdir.
Diğer Haberler