Rusya: Bölgeler Suriye hükümetinin kontrolüne verilmeli

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, düzenlediği brifingde basınının sorularını yanıtladı. Zakharova, “Türkiye sınırı da dahil olmak üzere, Suriye’nin tüm ulusal bölgeleri, Suriye hükümetinin kontrolüne verilmelidir” dedi.

Rusya: Bölgeler Suriye hükümetinin kontrolüne verilmeli

Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Zakharova, “Suriye'nin, ülke içinde ve bölgede genel olarak sağlam ve uzun vadeli bir istikrar ve güvencenin, ancak egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün restorasyonu ile mümkün olacağına inanıyoruz. Bu, Türkiye sınırını da içeren tüm ulusal bölgelerin nihayetinde meşru Suriye hükümetinin kontrolü altına alınması gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA ARA BULUCULUK YAPMAYA HAZIR’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un sözlerini hatırlatan Zakharova, “Lavrov, Rusya’nın Türkiye’nin sınırlarını savunurken ifade ettikleri meşru çıkarları her zaman desteklediğini de vurguladı, ancak aynı zamanda Şam ve Ankara’nın 1998’in anlaşmasına dayanarak uygun işbirliğine sahip olmaları gerektiğini de vurguladı. Her iki ülkenin ordusunun da işbirliği için özel parametreleri tanımlaması gerektiğine inanıyoruz. Bu bölümde, Rusya ara buluculuk yapmaya hazır” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
zaten yıllarca süriye bekaa vadisinde baba hafız esad bu pkkya kol kanat germedimi oğul esadda israilce desteklenerek orada duruyor pkkyı kuran besleyende israil amaç bölgeyi karışık tutmak tava getirip yutmak önce kürdistan sonra ilhak edip büyük israle dahil etmek israil müslüman kürtlerin gözüne kaşınamı hayranki can düşmanı bir müslüman millete devlet kurduruyor hiç kafanız basmıyormu
ABD ve diğer bölgelerden heleki petrol kuyularından temizle gerisi sıkıntı değil
BÖYLE OLURSA SURİYE TOPRAKLARINA HAKİM OLURSA TÜRKİYENİN TÜRK MİLLETİNİN HUZURU GÜVENİ AÇISINDAN ÇOK İYİ OLUR.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler