Rusya: Çavuşoğlu’nun açıklamasını şaşkınlıkla karşıladık

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın Suriye’deki sözlerini tutmadığı açıklamalarını şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade etti.

Rusya: Çavuşoğlu’nun açıklamasını şaşkınlıkla karşıladık

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre Konaşenkov, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın sözlerini tutmadığı ve Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyona başlayabilecekleri tehdidini şaşkınlıkla karşıladık. Askeri eylemlerin başlaması yönünde çağrı içeren bu açıklamalar yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar. Rusya ve Türkiye liderlerinin imzaladığı ortak mutabakatta öngörülen istikrara değil” ifadelerini kullandı.

'TÜM SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRDİK'

Rusya’nın Türkiye sınırından terör örgütü YPG'nin çıkarılmasına ilişkin tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini vurgulayan Konaşenkov, “Rusya’nın Türkiye ile olan 22 Ekim tarihli Soçi mutabakatının hükümlerini tam anlamıyla yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini hatırlatmak isteriz” dedi.

Konaşenkov, "Çatışan tarafların birbirlerinden uzaklaştırılması konusu süresinden önce tamamlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye sınırında ortak devriye görevi yürütülüyor” ifadelerine de yer verdi.

Konaşenkov’a göre, Suriye’nin sınır bölgelerinde durumun normalleştirilmesi için ek Rus askeri polis güçleri gönderiliyor, sivillere yardım için saha hastaneleri kuruluyor. Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaşma merkezi tarafından Fırat’ın doğusunda sivillere insani yardım gönderiliyor, çatışmalar sırasında zarar gören altyapıların tamiri için adımlar atılıyor. Rusya’nın attığı adımlar neticesinde söz konusu bölgedeki durum önemli ölçüde gelişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Sayın Putin ağabey. Bunları hiç ciddiye bile almaya değmez, böyle boş boş konuşurlar. Trump gibi bir mektup da siz yazın kuzu gibi olurlar.
7 yıl önce komşuna destek olacağına köstek olursan nasıl olsa birkaç güne devrilir deyip sınır kapını dünyanın her yerinden gelen cihatçılara açarsan. şamda namaz kılma hesabı yaparsan işte böyle elin ivanı elin conisi gelir komşun ile arana girer sende dut yemiş bülbüle dönersin sonrada ab ye mültecilere bukadar para harcadım dersin ama avcunu yalarsın.. yetmezmiş gibi kendi ülkenin sosyoekonomik yapısını bozarsın.. 7 sene önce sınırı kapatıp esad ile masaya oturmamız lazımdı ama nafile.. siysetçi olmak başka geleceği gören devlet adamı olmak başka. anlayana
@baltika7 Anladık devlet adamları 17 yıldır yapılan her şeyi karalama peşinde senin gibi.
@kawlon Bİ AYNAYA BAKSAN. YADA YORUMUNUN BEĞENİ ORANINA.. BEĞENİ SIFIR (O) :) :) :) TEŞEKÜRLER MYNET ÜYELERİ.
iyide diğer trarafta idlibi niye bombalıyorsun
@oben_busen_1973 dünyadan bi habersin. idlipte kapana kısıan 40 bin el nusra teröristi var.. bombalamasın tabiki . onların hepsi yarın ülkmiz için tehlike arz edecek
çünki ışid var orada
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler