HABER

Rusya'da Navalny yanlıları sokağa indi: İki binden fazla kişi gözaltına alındı

Rusya genelinde binlerce kişi, muhalif lider Alexei Navalny’nin tutuklanmasına tepki göstererek sokağa çıktı. Başkent Moskova olmak üzere birçok kentte polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Ülke genelindeki gösterilerde aralarında Navalny'nin eşi Yulia Navalnaya'nın da bulunduğu iki binden fazla kişi gözaltına alındı. Moskova’da 14 yaşındaki bir çocuğun gözaltına alınma görüntüleri ülkede tepkilere neden oldu.

Rusya'da on binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny'nin serbest bırakılması için gösteri düzenledi.

Rusya'nın başta Moskova ve St. Petersburg olmak çok sayıda şehrinde düzenlenen izinsiz gösterilere on binlerce kişi katıldı.

2 BİNDEN FAZLA GÖZALTI

Çoğu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan göstericilere müdahale eden polis, birçok kişiyi gözaltına aldı. Ülkedeki insan hakları örgütleri, 2 binden fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
AW224115_08

NAVALNY'NİN EŞİ DE GÖZALTINA ALINDI

Gösteriler esnasında Navalny'ın eşi Yuliya Navalnaya da gözaltına alındı.

Bazı göstericiler, Navalny'nin tutuklu bulunduğu Matrosskaya Tişina Cezaevi yakınlarına giderek hükümet aleyhine slogan attı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, polisle protestocular arasında zaman zaman arbedenin çıktığı gösterilerde 42 emniyet görevlisinin yaralandığını duyurdu.
AW224115_06

İNTERNET ERİŞİMİ SINIRLANDIRILDI

Bazı göstericilerin, polise kar topu ve yumurta attığı görülürken emniyet güçleri de büyük şehirlerde merkeze giden metro ve otobüs gibi ulaşım yollarını kapattı. Ayrıca gösterilerin gerçekleştirildiği bölgelerde internet erişimi sınırlandırıldı.

14 YAŞINDAKİ ÇOCUK GÖZALTINA ALINDI

Moskova’da çekilen bir görüntü ülkede tartışmalara neden oldu.
Puşkin Meydanı’nda sırt çantalı 14 yaşındaki bir çocuk, “Ben gösterileri izlemeye geldim” demesine rağmen polis tarafından gözaltına alınınca o anın görüntüleri ülkede tepkilere neden oldu. Moskova Çocuk Hakları Temsilcisi Olga Yaroslavskaya, polis tarafından çocuğun gözaltına alınmasını eleştirerek çocuğun durumu ile ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı.

AW224115_02

"PUTİN SARAY YAPTIRIYOR" İDDİASI

Hapse girdikten sonra YouTube kanalından Navalny'nin ekibi tarafından yayımlanan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresini hedef alan "Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi" isimli videonun izlenme sayısı 70 milyonu geçti.
AW224115_07
Rus muhalif Aleksey Navalny ve ekibi tarafından hazırlanan videoda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Karadeniz kıyısında 1,4 milyar dolara saray yaptırdığı öne sürüldü.

Navalny’ın YouTube kanalı üzerinden yayınlanan ve yaklaşık 70 milyon kişinin izlediği "Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi" isimli videoda, Putin’in Karadeniz kıyısında kendisi için saray yaptırdığı kaydedildi.
AW223952_10

Söz konusu sarayın, "dünyanın en pahalısı" olduğu belirtilen ve sosyal medyada en çok izlenenler arasına giren videoda, sarayın inşaatı için ayrılan bütçenin "Putin tarafından alınan rüşvetlerle" karşılandığı ileri sürüldü.
AW223952_02

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaları eleştirerek, “Putin’in böyle bir sarayı yok. Kendisinin herhangi bir sarayı bulunmuyor.” demişti. (AA / İHA)


Geri Dön