Resmi açıklama: Rusya'da nükleer sızıntı

Rusya'da ay başında askeri birlikte meydana gelen patlamanın ardından bölgede radyoaktif izotop tespit edildiği duyuruldu.

Resmi açıklama: Rusya'da nükleer sızıntı

Interfax haber ajansının haberine göre Hidrometeoroloji ve Çevre İzleme Federal Servisi (Roshidromet), Severodvinsk test sahasındaki patlamadan sonra radyoaktif fonun kısa vadeli artışın nedeninin bir radyoaktif etkisiz gaz bulutu olduğunu ve baryum, stronsiyum ve lantan izotoplarının bozulmasından sonra oluştuğunu duyurdu.

Açıklamada "Kuzey Hidrometeoroloji ve Çevre İzleme Yönetimi, Araştırma ve Üretim Derneği ‘Tayfun’, havadaki ve yağıştaki radyoaktif aerosol örneklerinin aktivite ölçümlerini ve gamma-spektrometrik analizlerini gerçekleştirdi.

Daha önce de belirtildiği üzere, gaz tüketim göstergesi 8 Ağustos 2019’da Severodvinsk’te ortam gama dozu eşdeğer oranının kısa vadeli bir artışına neden oldu" ifadelerine yer verildi.

Rusya'da Ağustos başında askeri bir birlikte yaşanan patlama, nükleer sızıntı endişelerine sebep olmuştu.

Kuzey Kutbu bölgesindeki Nyonoksa Donanma Üssü'nde 8 Ağustos günü meydana gelen füze patlamasında beş kişi ölmüş, üç kişi yaralanmıştı.

Rus nükleer şirketi Rosatom, kazanın sıvı yakıtlı bir füze motorunun denenmesi sırasında meydana geldiğini kaydetmişti.

Kazada yaralanan üç kişide ağır yanıklar olduğu da açıklandı.

Moskova ise radyasyon seviyesinin normal olduğunu savunmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
EY RUSYA! SEN BU NÜKLEER SIZINTILARLA BAŞA ÇIKAMAZKEN İRAN GİBİ KÖYLÜ DEVLETLERE NÜKLEER SANTRAL KURDURTMAN YANLIŞTIR...BİR FELAKETİ BİZEDE YAŞATMADAN VAZ GEÇ....GÖZÜNÜ AÇ BU İRAN HER GÜN KENDİ ASLI UNSURLARDAN KÜRTLERİN ONLARCASINI ASARKEN KÖR VE SAĞIR DAVRANIYORSUN....İNSAN OL VE DUYARLI OL......TERÖR DEVLETLERİNE YARDIMCI OLMA VE DESTEKLEME....ESED DE.... YARDIMCI OLMA...
@21space21 Putin de her sabah mynet okuyor. kesin yazını görüp vazgeçmiştir.
darısı bizim başımıza... kına yakın.. Ülkemin rüzgârı güneşi yenilenebilir enerji kaynakları sonsuz ama siz gidin tehlikeli dünyanın tek tek kapatmaya başladığı nükleer santral kur durum hem de Rusya bravo. Sizleri ayakta alkışlıyorum çünkü layığınız gibi yönetiliyorsunuz
malesef önümüz kış . kuzeyden gelen rüzgarlarla inşallah bize taşınmaz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler