Rusya'dan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili son dakika açıklaması

Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili Rusya'dan yeni bir açıklama geldi.

TSK'nın Suriye'nin kuzeydoğusundaki hedeflere yönelik olarak dün başlattığı Barış Pınarı Harekatı hakkında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Ankara ile Şam arasında diyalog başlatmaya çalışacağını söyledi.

Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Toplantısı için Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a giden Lavrov, gazetecilerin Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği operasyona ilişkin soruları yanıtladı

Ankara'nın kaygılarını anladıklarını ancak bunların Şam'ın çıkarları gözetilerek giderilmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, "Suriye krizinin en başından beri sürekli olarak Türkiye'nin sınırlarının güvenliğiyle ilgili kaygılarını anladığımızı belirttik. Aynı zamanda bu kaygıların Şam ve Ankara arasındaki 1998 tarihli Adana Anlaşması kapsamında giderilmesi gerektiğinin birçok kez altını çizdik. Türkiye ile Suriye arasında diyalog başlatmaya çalışacağız. Bunun iki tarafın da çıkarına olduğunu öngörmek için dayanaklarımız var" dedi.

'ADANA ANLAŞMASI'NI ABD VE KOALİSYON ZORA SOKTU'

Lavrov, Türkiye-Suriye sınırındaki terör eylemlerinin bastırılması için müşterek çabaların sarf edilmesini öngören Adana Anlaşması'nın etkili biçimde uygulanmasının ABD ve uluslararası koalisyonun Fırat'ın doğusundaki eylemleri nedeniyle zora girdiğini vurguladı.

'ŞAM İLE KÜRTLER ARASINDA DA DİYALOG BAŞLATMAK İSTİYORUZ'

Lavrov, Şam ile aşırıcılık ve terör faaliyetleri yürüten Kürt oluşumlar arasında da diyalog başlatmaya çalışacaklarını belirterek, hem Şam'ın hem de Kürt temsilcilerin buna ilgi gösterdiğini duyduklarını ifade etti.

'TÜRK-RUS ASKERİ İLETİŞİM HATTI FAAL DURUMDA'

Bu arada Lavrov, Rusya ile Türkiye arasındaki askeri iletişim hattının faal durumda olduğunu söyledi.

Lavrov şöyle devam etti:

"Bildiğiniz gibi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradı. Ondan önce de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu beni aradı. Çatışmaları önleme kanalımız ve düzenli iletişim kanalımız var. Rus ve Türk askerleri birbirleriyle iletişim halinde. Özellikle Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı ilkesi temelinde bölgedeki durumun en kısa sürede normale dönmesinden yanayız."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Anlaşıldığı hatta görüldüğü üzere ABD sadece kendi çekilmemiş PYD/PKK lı teröristleri de 30 km.lik güvenli bölgenin arkasına çekilmeye ikna etmiştir.Buralarda sadece DAEŞ li mahkumlar ile aileleri bırakılıp başımıza bela edilmiştir.İyi yanı şehit verme ihtimalimiz çok az olacaktır.Kötü yanı 30 km öteye giden örgütü adeta tanımış gibi olacağız.Bu sınırı geçersek ABD bizi gömecek.Anlaşma bu kadarı için. Yine de sınırları korumak ve Suriyeli göçmenlerin bir kısmının yükünden kurtulmak için kötünün iyisi diyebiliriz.
KARDES TÜRKÜ KİMSE GÖMEMEZ. KİMSENİNDE BUNA GÜCÜ YETMEZ. TARİHTE TEK BİR KERE DENEDİLER DEDELERİMİZ OLMAYAN SİLAHLARİYLA İMAN GÜCÜYLE TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ KUVVETİNİ. EMİN OL YİNE AYNISI. EKONOMİYE OYNARLAR AMA DAHASİNİ HAYAL BİLE EDEMEZLER
pardonda abd kimde bizi gömecek birazda ekmek yeriz kardeş malından korkuyorsan git kanadada avusturalyada falan yaşa
@eray0007 Zaten ekonomiyi kastetmiştim ancak umarım olmaz ,olursa toparlanmak çok zaman alır ve halkımız çok zorlanır.
Adam doğru konuşuyor, bizim Suriye'deki varlığımızın meşru olduğunu gösterebilmemiz için Suriye Devleti ve İran ile anlaşıp üçlü deklarasyon yayınlamamız lazım. Böylece üç sınırdaş devlet orta alanda kalan terör örgütlerinin başına çökebilecektir. Hem de ABD ve diğer Avrupa ülke askerleri orada barınamayacaklardır. Böyle bir şey yapılıp dünyaya ilan edilse ne güzel bir şey olur.
kardeş İran'la Suriye sınırda değil konuşman hata
Türkiye bu harekatta çok doğru siyasal strateji izliyor Rusya ve Abd ile harekat öncesi görüşmeler sivri dilli yapılmayan açıklamalar zekice izlenen harekat hazırlıgı...Bence devlet çok temnkinli ve akıllıca hareket etti...Tek temennim 0 kayıpla yiğitler ülkeye dönsün.Daha sonra milliyetçi duygularla biraz yönetim düşünüp suriyelileri de artık göndersin...Yoksa pkk biter yarın bu suriyeliler başlar.En azından kürtler içinde vatan birliğini savunan bir çok kürt yurttaş var suriyelilerin alayı türk düşmanı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler