Rusya'dan Türkiye'yi ilgilendiren 'İdlib' mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya, Türkiye ve İran, İdlib'de, ABD liderliğindeki koalisyonun Rakka'da davrandığı gibi hareket etmeyecek. Rakka'da insani koridorlar kurulmamıştı" dedi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir oturumda, Suriye'de muhaliflerin elinde kalan son büyük yerleşim yeri olan İdlib'e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lavrov "İdlib'de yerel güçleri teşvik için insani koridor oluşturulacak" dedi ve terör noktalarının bombalanmaya devam edileceğini söyledi.

Sputnik'in haberine göre Lavrov, "İdlib'dekilerin, bir kaledeymiş gibi burada yaşayan ve ateşkes isteyen insanlardan oluştuğu doğru değil. Onlar, bir şekilde yurtdışından aldıkları desteklerle oradan aktif bir biçimde askeri eylemler yürütüyor" dedi.

"Türk meslektaşlarımızla konuşuyoruz" diye devam eden Rus Dışişleri Bakanı, şunları söyledi: "Onlar (Türkler), topraklarının bazen, Suriye'deki durumu karıştırmak için kötü insanlar tarafından kullanıldığını biliyor. Bu nedenle sınırlarında ek kontrol önlemleri alıyorlar. Anlaşmalarımız doğrultusunda İdlib'de Türkiye'nin kurduğu 12 gözlem noktası bulunuyor. Bu da durumu biraz yatıştırıyor."

PUTİN'DEN İDLİB AÇIKLAMASI

Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'nin İdlib vilayetindeki "terörist faaliyetlerden" dolayı endişeli olduğunu söylediğini belirtti.

RIA haber ajansında yer alan habere göre Putin bu açıklamayı Rusya Güvenlik Konseyi üyeleriyle İdlib'deki durumu görüştüğü toplantıda yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Zavallı insanlar.. ülkeleri dağılmış... sahipsiz... bir çok sahibi olan topraklara dönüşmüş.... herkes kurtarmaya gidiyor, demokrasiyi kurmaya gidiyor......her giden daha fazla öldürüyor dağıtıyor, göçe zorluyor,.....açlık, sefalet, onur, haysiyet yerlerde, herşey satılık.... can satılık namus satılık.... İnsan düşünmüyor değil.... bunlar burnumuzun dibinde oluyor...!!!
Rusya işıti vurdukça bizimkilerin canı gidiyor ve işite kapılarını açacak uzun adam
1918 lerde bizlere daha kötü şeyler oldu bize türkiye gibi sahip çıkan bir devlette yoktu
bir ton askerimizi, oraya piknik yapmaya göndermedik!! inceldiği yerden KIRILSIN! bakalım kim ne yapabiliyor...
akıllı olsalardı göç edeceklerine devletine poisine askerine sahip çıkarlardı. ülke bu hale gelmezdi. abd ve israil planının işlemesine müsade ettiler.. pkk pyd işid el nusra ve bizim desteklediğimiz sözde ösö vs vs. hepsi terörist ve hepsi bop maşası hepsi abd israil planı. Dünyanınn neresinde olursa olsun ister müslüman ülke ister hiristiyan ülke iser yahudi ülke ister ateist ister budist ister ormanda elinde mızrak ile donsuz gezenlerin ülkesi.. devletine polsine askerine kurşun sıkan herkes teröristtir okadar...l
Açıkça söyleyin koridor nereye açılacak, zaten belli resmen Türkiye'ye bunları da alın demektir bu açıklama. Sanki koridoru denize açacaklar Türkiye den başka yer var mı? koridor açmak için.
ilbertay oraya gönderdiğimiz askerler bizim çocuklarımız birilerinin halifelik saltanatlık oyuncağı değil orada kimi ışidi kimi pkkyı destekliyor kimileri üç kuruş para alacam diye ortalık çocuğu oldu ne kadar ülkesinden kaçan varsa gitsinler ülkelerinde savaşsınlar afganlıların türkiyede işi ne suriyelinin antepte işi ne müslüman kardeşler istanbula yerleşti bunları ülkemize kim getirdi örgütledi misafir etti
SURİYE İDARESİ ve HALKI hala devletlerinin deneme tahtası olduklarını göremiyorsa yazık. Yahu ölenler insan insan.Hani insan hakları önemli idi.ABD-İSRAİL zaten bu ülkenin yangının devamından yana.İDLİB de insani koridorlar ile masumlar tahliye edilmeli ve askeri operasyonla asi,işid,nusra vs. ne varsa defedilip ülkenin yani komşumuzun bütünlüğü saplanmalıdır. BU YANGIN GENİŞLERSE BİZ DAHİL DÜNYANIN YANMASINA NEDEN OLUR BU BÖYLE BİLİNSİN.
Diğer Haberler