HABER

Rusya-Gürcistan gerginliği tırmanıyor

MOSKOVA (İHA) - Casus kriziyle patlak veren Rusya-Gürcistan gerginliği her geçen gün tırmanmaya devam ederken, Moskova'da ise Gürcülere yapılan baskılar da yoğunlaşıyor.

Rus polisinin Gürcü işyerlerine yaptığı baskınlar, Gürcüler'in kamuya açık alanlarda sıkı sıkı aranmaları, Moskova'da Gürcü gazinolarının kapatılmasının ardından Gürcüler, can güvenliği endişesiyle ülkeyi terk etmeye başladı. Gürcistan'ın Moskova Büyükelçiliği karşısında bugün düzenlenen protesto eylemleri yine gergin anlara sahne oldu. Bir grup 'Genç Rusya Harekatı' taraftarınca düzenlenen Gürcistan karşıtı protesto gösterisinde Gürcistan Devlet Başkanı Miheil Sakaaşvili aleyhinde küfürlü sloganlar atıldı. Polis küfürlü sloganlar atan göstericilere müdahale etmezken, Gürcistan lehine tezahüratlar yapan bir grup muhalefet temsilcisine sert müdahalede bulundu.

Genç Rusya Harekatı basın sözcüsü Aleksandr Kalugin, "ABD destekli Gürcü yönetiminin yürüttüğü Rusya karşıtı politikayı protesto etmek için bir daha buraya toplandık. Sakaaşvili'nin bundan sonra da ABD talimatlarıyla hareket etmesi halinde bunun Gürcü halkı açısından kötü biteceğini yine de vurgulamak istiyoruz" dedi.
Gürcistan'a destek için elçilik karşısına gelen Osetya uyruklu Teymuraz Bestayev ise "Biz Osetinler, Gürcülerle birlikte tek devlet içinde yaşamak istiyoruz. Ama Rusya halklar arasında düşmanlık çıkarmak için bin türlü oyuna başvuruyor. Bugün Gürcü halkına karşı Rusya tarafından soykırım yapılıyor. Özellikle son zamanlarda Rusya'da yaşananlar 1937 yılındaki Stalin rejimini hatırlatıyor. Ben o zaman daha dünyada yoktum ama Stalin'in baskı rejimi hakkında kitaplardan okuduklarımı şimdi görmeye başladım" şeklinde konuştu.

Gürcistan Büyükelçiliği karşısında Gürcü yönetimine destek vermek için toplanan Birleşik Halk Cephesi taraftarlarından Sergey Larionov ise "Putin kendi becerisizliğini ve başarısızlıklarını devlet çıkarlarını savunmak bahanesi altında Gürcistan gibi küçük ülkelere yüklemek istiyor. Halbuki Gürcülere baskı yapmakla Rusya'nın hangi devlet çıkarı korunabilir? Bunlar hepsi yalan. Gürcüleri ülkeden kovmakla ekmek mi ucuzlayacak?" şeklide tepkisini dile getirdi.

Rus- Gürcü gerginliği üzerine kapatılan Moskova'nın en ünlü restoranlarından Genatsvali'nin Genel Müdürü David Kakaçiya da can güvenliklerinin tehlikede olduğunu belirterek, "Restoranı personelin can güvenliği için biz kendimiz kapatmaya karar verdik. Çünkü önceki gün Moskova polisi restoranımıza baskın düzenleyerek hepimizi yüzü aşağı yere uzatarak arama yaptı. Artık hepimiz can güvenliğimiz için endişe ediyoruz. Gürcü restoranlarına yapılan baskınlar tabii ki siyasi nedenlere dayanıyor. Rusya'nın Gürcülere baskı yaptığı artık kimse için sır değil, bunu tüm dünya görüyor. 21. yüzyıla girerken Rusya'nın Gürcü uyruklu insanlara karşı başlattığı bu eylemleri Rusya açısından bir ayıp olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Alina Darkina isimli bayan da restoranın daimi müşterilerinden olduğunu belirterek, "Restoranın kapatılması beni çok üzdü. Eğer Rusya yolsuzlukla mücadele ediyorsa neden şimdiye kadar bunu yapmadı? Gürcü restoranlarının kapatılmasının kesinlikle siyasi nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön