HABER

Rusya Suriye'ye füze attı! Önce Türkiye'ye haber verdi

Rus medyası, Suriye'deki IŞİD hedeflerine Cruise füze fırlatan Moskova yönetiminin, operasyon gerçekleşmeden önce Türkiye, ABD ve İsrail'i uyardığını ve haber verdiğini aktardı. Füzenin Suriye'nin tarihi kenti Palmira çevresindeki IŞİD hedeflerine fırlatıldığı bildirildi.

Akdeniz'deki Rus savaş gemileri ve denizaltılardan terör örgütü IŞİD (DEAŞ) hedeflerine yönelik Cruise füzesi fırlatıldı. Rusya, Akdeniz'de bulunan bir savaş gemisi ve denizaltısından Suriye'nin Palmyra kenti yakınlarındaki İslam Devleti militanlarını hedef alan dört seyir füzesi fırlattı.

Rus haber ajanslarında yer alan ve savunma bakanlığına dayandırılan haberlere göre füzeler fırlatılmadan önce Türkiye, ABD ve İsrail'e haber verildi.

Rusya Deniz Kuvvetleri, Palmira bölgesinde bulunan IŞİD'e ait hedefleri seyir füzeleri ile vurduğunu duyurdu.

Rusya Deniz Kuvvetlerine ait ‘Amiral Essen' gemisi ve ‘Krasnodar' denizaltının ‘Kalibr' adlı 4 füze ile Palmira bölgesinde bulunan IŞİD'e ait hedefleri vurduğu bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar denildi:

"Akdeniz'in doğusunda bulunan Rusya Deniz Kuvvetlerine ait ‘Amiral Essen' gemisi ve ‘Krasnodar' denizaltı, 4 ‘Kalibr' füzesi ile Palmira bölgesinde bulunan IŞİD'e ait hedefleri vurdu. Tüm hedefler etkisiz hale getirildi. ‘Krasnodar' denizaltı gemisi deniz altıdan fırlatma yaptı. Vurulan hedefler, Palmira'nın doğusunda yer alan sığınaklar oldu. ABD, Türkiye ve İsrail komutanlıkları mevcut iletişim kanalları üzerinden yapılacak operasyon konusunda bildirildi. Hedeflerin başarılı bir şekilde etkisiz hale getirilmesi Deniz Kuvvetlerinin, operasyona katılan ve füze fırlatmaları gerçekleştiren gemi ve denizaltının personelinin askeri operasyonlara hazır olduklarını gösteriyor. Rusya Deniz Kuvvetleri, emir aldıktan en kısa zaman sonra hedefleri vurmaya hazır olduklarını sergiledi."


Geri Dön