HABER

Rusya'da her yıl 80 bin kişi uyuşturucudan ölüyor

Rusya'da her yıl 80 bin kişi uyuşturucudan ölüyor

MOSKOVA (İHA) - Uyuşturucu madde kullanımının özellikle gençler arasında hızla yayılmakta olduğu Rusya'da, her yıl ortalama 80 bin kişinin uyuşturucu madde kullanımından hayatını kaybettiği bildirildi.

Rusya Uyuşturucuya Karşı Federal Mücadele Komitesi Başkanı Aleksandr Yanevski, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rusya'da her yıl 70 bin kişinin uyuşturucudan kaynaklanan bazı hastalıklar dolayısıyla hayatını kaybettiğini belirtirken, 10 bin kişinin ise aşırı dozda uyuşturucu alması sonucu öldüğünü söyledi. Rusya'da uyuşturucu madde bağımlılığının devlet düzeyinde çok ciddi bir problem olduğuna dikkat çeken Yanevski, "Rusya uyuşturucu çemberinde bulunuyor.

Güneyden eroin, batıdan sentetik uyuşturucu maddeleri ülkeye sokuluyor. Ülke içindeki uyuşturucu madde üretimi artmaya devam ediyor" diye konuştu. Resmi istatistiklere göre toplam 350 bin uyuşturucu bağımlısı bulunan Rusya'da gerçekte ise bu sayının 1 milyon kişi olarak tahmin ediliyor. Öte yandan Uluslararası İnsan Hakları Örgütü ise Rusya hükümetini günümüze dek uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde etkili bir yöntem bulamamakla eleştirdiği biliniyor.

Geri Dön