Rusya'da Nur cemaatine operasyon

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde Nur Cemaati ile bağlantılı olduğu öne sürülen bazı kişiler gözaltına alındı.

Rusya'da Nur cemaatine operasyon
Tataristan İçişleri Bakanlığı, ihbar sonucu cemaate ait olduğu iddia edilen 23 daireye baskın düzenlendiğini duyurdu.
Turkrus.com sitesinin Rus basınına dayandırdığı haberine göre, Tataristan'ın Naberejnıye Çelnı (Yarçallı) kentinde Nur Cemati'ne ait olduğu öne sürülen 23 daireye düzenlenen operasyonlarda 30'dan fazla kişi gözaltına alınırken, 1 milyon ruble nakit paraya, Said-i Nursi'ye ait Rusya'da mahkeme kararıyla yasaklı kitaplara, bildirilere, broşürlere, gazete kupürlerine, diz üstü bilgisayarlara, sabit disklere ve eğitim CD'lerine el konulduğu belirtildi. Tataristan İçişleri Bakanlığı Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, iki dairenin 'Medrese' olarak kullanıldığı, yapılan aramalarda reşit olmayan yaştaki çocukların da dairelerde bulunduğu bildirildi.
Gözaltına alınanların çoğu daha sonra serbest bırakılırken, bir erkek ve bir kadın hakkında yasa dışı örgüt üyesi olmak suçundan dava açıldı. Rusya, Nur Cemaati'nin faaliyetlerini radikal olduğu gerekçesiyle 2008 yılında yasaklamış, terörist ve bölücü örgüt listesine almıştı.
Rusya'da geçtiğimiz haftalarda Kaliningrad Mahkemesi de, Said-i Nursi'nin 16 kitabını 'aşırı' olduğu gerekçesiyle yasaklamıştı.
DHA
[** **](http://haber.mynet.com/)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 120 yorum
şimdi gelelim madem fethullah gülen çok iyi adam niye madem o sevmediğimiz amerikada yaşıyor madem dinimiz için vatan için daha hayırlı o kutsal topraklarda neden yaşamıyorda amerikada yaşıyor...birde bunlar saidi nursiye tapmaz mı öldürürler insanı!
Haber iyi demekki nurcular bieşeyler başarabilmişler RABBİM herdaim yanlarında olsun kefereninsonu yakınıdır.
1. dünya savaşında ruslara esir düştüğü bi zamanda bi rus komutan gelir herkes korkusundan ayağa kalkmış bir tek o oturmuş.kendisine niye ayağa kalkmadığını sordular o da ben sadece Allaha karşı ayakta dururum demiş sonra bunun üzerine general idam kararı verir.Sonra namaz için izin istedi Bediüzzaman. Namazını kıldı ve hemen çabuk çabuk geldi. Komutan Nikola: 'İdam olunacağı zaman ağırdan alınır, sen çabuk geliyorsun diye sordu tercümanla. Bediüzzaman umursamaz bir tavırla,Rabbime kavuşmak için çabuk geliyorum' dedi.komutan çok etkilendi ve özür diledi ondan.kimse onu bilmeden yorum yapmasın
yalandan kim ölmüş, bunlar o zaman ingilizlerin kurduğu parasını ödediği bir bölücü örgüttü şimdi ABD bakıyor besliyor.
Kardeşim Allah razı olsuni herkez gereken cevabı almıştır inşallah.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler