Rusya'da seçimlere tepkiler devam ediyor

MOSKOVA (İHA) - Rusya Komünist Partisi lideri Gennadi Zyuganov, polis ve çete devletinde adil seçimlerden söz edilemeyeceğini söyledi.

İnterfax Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında geçen Pazar günü yapılan devlet başkanı seçimlerini değerlendiren Zyuganov, 2 Aralık Duma seçimlerinde olduğu gibi 2 Mart devlet başkanı seçimlerinde de oylarının çalındığını savundu. Zyuganov, "Hırsızlık seçimlerinin galibi olamaz" dedi.

Devlet Başkanı seçimlerinde yüzde 25'ten fazla oy almalarına rağmen bunun resmi rakamlara 17 olarak yansıdığını belirten Zyuganov, "Aldığımız oyların en az yüzde 5'i Medevedev'e yazıldı. Seçim sonuçlarına hile karıştırarak cezai suç işleyenlerin cezalandırılması için yargıya başvuracağız" açıklamasında bulundu. Seçim sonuçlarına karşı uluslararası örgütlere başvurmayacaklarını da kaydeden Zyuganov, yürürlükteki yasaların icra organlarına karşı değil sadece yasama organlarına karşı uluslararası kurumlara başvuruda bulunma hakkı verdiğini belirtirken, belgelerle kanıtlayacakları seçim ihlalleri konusunda savcılığın soruşturma açmasını talep edeceklerini söyledi.

Yeni devlet başkanı Medevedev'i çok zor bir başkanlık dönemi beklediğini ifade eden Zyuganov, çağdışı teknolojiye sahip fabrikalarla dünya stadartlarına uygun üretimin yapılamadığı, tarım sektörünün yok edildiği, doğalgaz ve petrol gelirlerinin bir grup milyarderin cebine aktığı ve dünya topraklarının altıda birini oluşturan Rusya'da nüfuzun 140 milyonun bile aşağısına doğru azalmaya devam ettiği bir ortamda devleti ayakta tutmanın zorluğuna değinirken, "Medvedev'in Başbakan görevini üstlenecek Putin'e yapılan işlerle ilgili hesap sorma cesaretini bulacağını hiç zannetmiyorum" şeklinde konuştu. Rusya'daki mevcut durumun televizyon ekranlarından gözüktüğü gibi olmadığını vurgulayan Zyuganov, ikinci dünya savaşı sonrasında bile Rusya ekonomisinin Putin dönemindeki kadar tahrip edilmediğini sözlerine ekledi.