HABER

Rusya'dan Batı'yı şaşırtan Suriye hamlesi

Rusya, BM Güvenlik Konseyi'ndeki muhataplarına sunduğu karar taslağında Suriye'de hem hükümetin hem de muhalefetin şiddete son vermesi çağrısında bulundu. Ancak taslak yaptırım önerisi içermiyor. Batılı diplomatlar, tasarıyı görüşeceklerini söylüyor.

Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nin Batılı üyelerini şaşırtan bir hamleyle, Suriye'deki krizi sona erdirmeyi amaçlayan bir karar taslağı önerdi.

Taslakta, Suriye'de hem hükümetin ve hem de muhalefetin şiddeti kınanırken, yaptırımdan söz edilmiyor.

Batılı ülkeler, Rusya'nın teklifinin yeterli olmadığını, ama üzerinde çalışmaya hazır olduklarını açıkladı.

Batı'nın, Suriye konusundaki Güvenlik Konseyi'ni harekete geçirmeyi amaçlayan adımları Rusya ve Çin tarafından veto edilmişti.

Öte yandan Suriye'de son yaşanan şiddet olaylarında 27 güvenlik görevlisinin muhalefet saflarına geçen askerler tarafından öldürüldüğü bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı kuruluş ölüm olaylarının ülkenin güneyindeki D'era kentinde meydana geldiğini açıkladı.

Yabancı gazetecilerin ülkedeki hareket olanakları sınırlı olduğu için iddiaları doğrulatmak zor.

Ancak BM haftabaşında yaptığı açıklamada olayların başladığı mart ayından bu yana ülkede 5 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Suriye lideri Beşar Esad, olaylardan silahlı çeteleri sorumlu tutuyor.

Moskova tavrını sertleştiriyor

Konsey'in 14 üyesine perşembe günü sunulan Rusya'nın taslağı ''bütün taraflara şiddete'' son vermeleri çağrısında bulunuyor.

Taslakta yer alan ''Suriye makamlarının orantısız güç kullanımı'' ifadesi ise, gözlemcilerce Moskova'nın Şam'a karşı tutumunu sertleştirmesi olarak yorumlanıyor.

Rus tasarısı ayrıca Suriye hükümetine ''ifade özgürlüğü, barışçı gösteri ve örgütlenme haklarını kullananlara karşı baskı uygulamasına son vermesi'' çağrısı da içeriyor.

Batılı diplomatlar, belgenin Suriye'deki insan hakları sorununun vehametini yansıtmadığını ama metin üzerinde müzakere edeceklerini söylüyor.

ABD ve Avrupalı müttefikleri ülkedeki şiddet olaylarının ana sorumlusu olduğu görüşünde.

Rusya ise Batı'yı BM'yi kullanarak Suriye'yi rejim değişikliğine zorlamaya çalışmakla suçluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
BU ARADA MYNET RUSYA SURİYE VE İRAN ÜZERİNE YAPTIĞIM YORUMLAR BU HABERLE KESİNLİK KAZANDI STRATEJİ OKUYAN BİRİ OLARAK KESİN TAHMİNLER:)
BANA KALIRSA İRAN BATI GRUBUNA KARŞI TEK BAŞINA SAVAŞMAYACAK AÇIK BİR RUSYA DESTEĞİ İLE SAVAŞILACAK BU SAVAŞ KISA SÜRECEK AB BİRLİĞİ DAĞILACAK EURO BATACAK AVRUPADAKİ KRİZ SAVAŞI DAHA ÇOK KÖRÜKLEYECEK AVRUPA YENİ BİR EKONOMİK YAŞAM ALANI VE KAYNAKLAR YARATMAK İÇİN İTTİFAK KURACAK BU İTTİFAKI GÖREN RUSYA ÇİN VE İRAN İLE KARŞI BİR BİRLİK KURULACAK ASIL SAVAŞ O ZAMAN BAŞLAYACAK... 30/11/2011 15:03)NOT: İNGİLTERE AB DEN AYRILIYOR SARKOZİ ARTIK İKİ AVRUPA VAR DEDİ EURO KRİZDEN ÇIKAMIYOR RUSYA İRAN SAVAŞINA MÜDAHİL OLACAĞINI SÖYLEDİ VS...
tabii batıya uymazsan iç karışıklık çıkararak seni yola getirirler.
Geri Dön