HABER

Rusya'dan gaz emisyon oranını düşürme çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, büyük ülkelere, sera etkisine neden olan gaz emisyonlarını eşzamanlı olarak indirmeleri çağrısında bulundu.

Medvedev, internetteki blogunda yayınlanan açıklamasında, "En fazla sera gazı üreten ABD, Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya gibi dünyadaki büyük ekonomileri oluşturan ülkelerin eşzamanlı olarak gaz emisyonlarını düşürme taahhütlerini yerine getirmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Ülkelerin tek başına bu alanda harcadığı çabaların "verimsiz ve nafile" olacağını kaydeden Medvedev, "Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin taahhütlerinin formüle edilmesi konusunda farklı bir yaklaşım göstermeliyiz. Taahhütlerin ülkelerin ekonomik kapasitelerini aşmamasını sağlamamız gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Rusya'nın en fazla gaz emisyonuna neden olan ülkelerden biri olduğunu ve bu konuda kendisine yeni bir hedef koymaya hazır bulunduğunu bildiren Medvedev, "Yeni hedefimiz 2020'ye kadar gaz emisyonunu yüzde 25 oranında düşürmek. Rusya'nın 2020'ye kadar olan gaz emisyonu indirimi 30 milyar tondan fazla olacak" ifadesini kullandı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön