HABER

Rusyalı 25 bin Müslüman, hacı olmaya hazırlanıyor

MOSKOVA (İHA) - Bir dönemler komünist rejimin bin türlü baskı ve yasaklarına direnerek kendi inançlarını ayakta tutmaya çalışan Rusya Müslümanları, son yıllarda giderek kalabalıklaşan gruplarla hac farizasını yerine getirmenin sevincini yaşıyor. Yeni hac mevsiminde ilk kez 25 bin 500 hacı adayını Suudi Arabistan'a gönderecek olan Rusya hükümeti, Müslümanların hac farizasını daha rahat ve güvenli yerine getirebilmeleri için her türlü desteği veriyor.

Rusya Başbakanlığı'na bağlı Dini Teşkilatlarla İrtibat Komisyonu Başkanı Andrey Sebentsov, RİAN Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında yeni hac mevsimi hazırlıklarını değerlendirdi. Rusya'da toplam sayısı 20.5 milyon olarak tahmin edilen Müslüman nüfus için Suudi Arabistan tarafından ayrılan 20 bin 500 kişilik hacı kontenjanının bu yıl ilk kez 25 bin 500 kişiye çıkarıldığını belirten Andrey Sebentsov, fakat bu rakamın bile bu yıl ilk kez yaklaşık 40 bine ulaşan hac talebi başvurusunu karşılamayacağını söyledi. Resmi olarak hac ziyaretlerinin artık 11 Kasım'dan itibaren başladığını ve Rusya Müftülüğü, sivil örgüt, bölge temsilcileri ve ayrıca tıp görevlisi ve tercümanlardan oluşan 200 kişilik hac görevlisinin ise 15 Kasım'da Suudi Arabistan'a uçacağını belirten Sebentsov, "Genellikle hacı adaylarımızın yarısı Suudi Arabistan'a uçakla ulaşırken, diğer yarısı ise karayolunu tercih ediyor. Fakat biz tüm Müslümanlara en güvenilir ulaşım aracı olan uçak ulaşımını tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bu yıl özellikle Dağıstanlı hacı adaylarının ticari amaçla hacca yük taşıt araçlarıyla ulaşılması alışkanlığına da son vermeyi planlıyoruz. Çünkü yük araçlarıyla hacca gitmek insan sağlığını tehdit ediyor. Ayrıca hacı adaylarımızın mutlaka zorunlu sigortalarını da yapmaları gerekiyor" dedi. Bu yıl hacca gidecek adaylarının yarıdan fazlasını oluşturan 13 bin 500 kişinin Dağıstan'ı temsil ettiğine dikkat çeken Sebentsov, Çeçenistan'dan 3 bin müminin, Başkrdistan ve Tataristan'dan da bir kaç bin hacı adayının hacca gideceğini söyledi. Bölgeler arasında adaletsiz hacı adayı dağılımına da dikkat çeken Sebentsov, "Yarım milyonluk nüfusa sahip bir bölgeden sadece iki bin kişi, diğer bir bölgeden ise 13 bin kişiye hac hakkı sağlanması anormal bir durumdur. Rusya Müftülüğünün bu durumu bir daha gözden geçirmesi gerekiyor" dedi. Geçen hac mevsiminde toplam bin 195 kişi olan Çeçenistanlı hacı adayı sayısının bu mevsimde 3 bin kişiye ulaştığını belirten Sebentsov, "Halbuki toplam bir milyon 50 bin nüfusa sahip Çeçenistan'nın hacı adayları listesindeki payı da bin 100 kişi olmalı. Fakat daha önceki yıllarda yaşanan savaş durumu nedeniyle hacca gitme imkanı bulamayan Çeçen halkına bu yıl fazlasıyla bu imkan sağlanmış oldu" dedi. Bu arada Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadırov'un Suudi Arabistan Kralı ile özel dostluk ilişkilerine değinen Sebentsov, "Özel ilişkiler sayesinde Suudi Kralı'nın 500 Çeçen'i daha hacca davet etmesi gibi bir durum söz konusu olabilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön