HABER

Rusya'nın Türkiye yaptırımlarında yumuşama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir kararname ile Türkiye'ye uygulanan yaptırımlarda azaltmaya gitti.

Rusya'nın Türkiye yaptırımlarında yumuşama

İnşaat ve tur şirketlerine uygulanan engeller kaldırıldı.Rusya'nın Türkiye'ye karşı uyguladığı yaptırımlardan bir kısmı bugün itibariyle kaldırıldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı bir kararname ile inşaat ve tur şirketleri Rusya'da yeniden faaliyet gösterebilecek.

Kararnameye göre ayrıca Türk şirketleri tekrar Türkiye'den işçi getirebilecek. Gazetecilere konuşan Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, bu kararın Mayıs ayının başlarında Putin ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme uyarınca alındığını kaydetti.

Vizesiz seyahat konusunda ise havayaolu çalışanları gibi sık seyahat edenler dışında yaptırımlar devam ediyor. Rusya, artan terör tehdidini gerekçe göstererek vize gereksinimlerinin yürürlükte kalacağı sinyalini vermişti.

Domates anlaşmazlığı sürüyor

Rusya'nın Türkiye'ye karşı uygulamaya devam ettiği yaptırımların başında domates ithalatına yapılan kısıtlama geliyor. Türkiye Rusya'daki domates üretim sezonu dışındaki dönemde bu yaptırımın kaldırılmasını talep etmiş, ancak olumlu yanıt alamamıştı.

Buna karşılık Ankara Mart ayının ortasında Rus buğdayına yüksek gümrük vergisi getirmiş, ancak iki ülke liderlerinin 3 Mayıs'taki buluşmasından sonra bu uygulamadan vazgeçmişti.

Kasım 2015'te Türkiye'nin bir Rus uçağını hava sahası ihlali yaptığı gerekçesi ile Suriye sınırında düşürmesi üzerine Rusya, özellikle tarım ürünleri başta olmak üzere birçok alanda Türkiye'ye yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Aylar süren ve her iki ülke liderlerinin karşılıklı söz düellolarıyla geçen gergin dönemin ardından 2016 yazında ilişkiler normalleşme sürecine girmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 2014 yılında yaklaşık 6 milyar dolar, bu ülkeden ithalatı ise 25 milyar dolar civarındaydı. Uçak krizinden sonra ise 2016 yılında ihracat 1,7 milyar dolara, ithalat da 15 milyar dolara düşmüştü.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP,rtr/ÇÖ,BK

Geri Dön