Rusya'nın yeni başkanı Medvedev

Rusya'nın yeni başkanı Medvedev

MOSKOVA (İHA) - Rusya'da yapılan başkanlık seçimleri, adaylığı Putin tarafından desteklenen Başbakan 1'inci Yardımcısı Dimitri Medvedev'in ezici üstünlüğüyle sona erdi.

Yeltsin ve Putin'nden sonra Rusya'nın 3'üncü devlet başkanı olmaya hak kazanan Medvedev, seçimlerin ilk turunda topladığı yüzde 70 oy ile Kremlin koltuğunu garantiledi. Oyların tamamına yakınını inceleyen Merkezi Seçim Komisyonu'nun son verilerine göre Komünist Parti lideri Gennadi Zyuganov yüzde 17 oy toplarken, Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jiriovski'nin oyları ise yüzde 9 ile sınırlı kaldı. Seçmenlerden fazla destek göremeyen Demokrat Parti lideri Andrey Bogdanov ise yüzde 1.29 oy oranı ile son sıraya yerleşti.

Seçim sonuçlarının açıklanması üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Medvedev, sonuçlardan memnun kaldığını belirtirken, sekiz yıl önce Putin tarafından başlatılan ve halen devam etmekte olan devlet politikalarını bundan sonra da aynen devam ettireceğini söyledi. Öte yandan, alınan sonuçlardan duydukları üzüntüyü gizlemeyen Zyuganov ve Jiriovski'nin ise seçim sonuçlarının iptali için yargıya başvuracaklarını beyan ettiği bildirildi.