Saatte 1126 km hızla ulaşım projesi

Otomobil büyüklüğündeki bir kapsüle yerleştirildiğinizi ve kapsülün saatte 1126 kilometre hızla bir tüpün içinde ilerlediğini düşünün. Üstelik eğlence için değil, gideceğiniz yere ulaşmak için.

Saatte 1126 km hızla ulaşım projesi

Tesla ve SpaceX’in kurucusu ABD’li milyarder Elon Musk, Los Angeles ile San Francisco arasındaki 643 kilometrelik yolu 30 dakikada kat edebilmeyi sağlayan ‘Hyperloop’ adlı bir proje ortaya çıkardı. Günümüzde bu iki kent arasındaki ulaşım uçakla bir saatte sağlanabiliyor. Musk, San Francisco ile New York arasını da bir saate, Los Angeles ile New York arasını da 45 dakikaya düşürebileceğini ifade ediyor. Hatta ABD ve Çin arasında bu sistem inşa edilse, okyanus üzerinden iki ülke arasındaki ulaşım zamanı 2 saate kadar düşebiliyor.

Sistem, büyük şehirler arasındaki kara yolculuğunu havasız tüpler içindeki insan taşıyan kapsüllerle ses hızına yakın bir süratle gerçekleştirmeyi hedefliyor. İlerlemek için fırlatma mekanizması ve güçlü bir itiş gücü gerekiyor. Ray sistemlerine ihtiyaç duymuyor, tüm hava koşullarına karşı korunmaya sahip. Tüm gücünü güneş panellerinden alıyor ve bir kısmını depolayabiliyor. Kapsül, kendi oluşturduğu havadan yastık içinde bir hava hokeyi masasındaymış gibi tüple temas olmadan yolculuk edebiliyor.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Elon Musk, “Gerçek ışınlanmanın dışında (Lütfen birisi bunu da yapsın), süper hızlı seyahatin tek yolu bir tüp inşa etmek” dedi.

Her 30 saniyede bir kalkış yapacak olan kapsüller, tek seferde 28 yolcu taşıyabilecek. Tek yön gidiş maliyeti yolcu için 20 dolar olacak. Hyperloop’un maliyeti sadece 6 milyar dolar. İki şehir arasında yapılması planlanan yüksek hızlı demiryolu sisteminin ise 60 milyar dolar. Elon Musk, projesini 10 yılda hayata geçirebileceğini söylüyor. (CİHAN)

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
bu kuranda vardı.ahzab suresının 50. ayetı bunu acıklıyor.boylece peğamber efendının bır mucuzesı daha gercekllestı.yallahu ekber.
yaptıgın yorumda senın gıbı cahilce olmus .
ahzab 50 de bundan bahsetmiyo bilader
saatte 1126 kilometre hızla giden bir araç arıza nedeni ile durduğu zaman 30sn arkadan gelen bir araç ona çarpmazmı
türklerin kafası bu kadar çalıştığı için bilim adamı yetişmiyor...
adam dalgaya almış siz ciddiye alıyorsunuz, hayret size be.
HERİFLER SES HIZINDAN BAHSEDİYOR BİZİMKİLERDE 250 KM LİK TRENE HIZLI DİYOR ÇOK GERİDEYİZ ÇOOKKK..
haklisin ama, bizimkiler imza atiyoyani is kesin :), bunlarsa henüz planlama asamasinda.. 10 yilda mümkün demek 10 yilda yapabilecekleri anlamina gelmezki..1000 km de yapilan bi kazanin sonuclarini bi düsünmeye calis.. !!! bunu yapsalar bile o güvenligi saglamak ve uygulamak 10 yilda yapilcak seye benzemiyo.. 11 deseler neyse :DD
İNSAN BİLMEDİĞİNİ OKUYUP ARAŞTIRMALAR YAPARAK NOTLAR TUTARAK ÖĞRENİR ÖĞRETMENİN ARAŞTIRMA ARZUSU YOKSA SADECE BİLİNENİ BİLİNİP YAZIYA DÖKÜLMÜŞ OLANI ÖĞRETİR ÖĞRENCİ VEYA ARAŞTIRMACI BİLİNENLERİ HAYALLERİYLE HARMANLAYARAK YENİ BULUŞLARA İMZA ATABİLİR SAATTE 10.000 KM HIZDAN FAZLA HIZLA YER ÇEKİMİNE KARŞI FÜZELER YARDIMIYLA UZAYA UYDULAR GÖNDERİLİYOR YERDE İSE SAATTE 10 BİN KM HIZLA GİDEN ARAÇLAR PEKALA YAPILABİLİR ÜLKEMİZ BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA VE TEKNOLOJİK ÜRÜNLER ÜRETİMİNE ÖNEM VERMELİDİR BİR ŞEYLER İCAT SAFHASINA GEÇİLİRSE ŞÖHRET OLMAK İÇİN TV KANALLARINA KOŞUP HEDEF OLMASI ÖNLENMELİDİR
Diğer Haberler