HABER

Sabah-ATV ihalesinde düğüm yarın çözülüyor

İSTANBUL(ANKA)–Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 1.1 milyar dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Sabah-ATV Grubu ihalesi için ön yeterlilik alan Nurol-Carlyle ile RTL-Sancak-İpek Konsorsiyumunun ihaleden çekilmesinin ardından, yarın gerçekleştirilecek ihale için tek teklifin Çalık Grubu'ndan gelmesi bekleniyor.

Yasal prosedüre göre teklif zarflarının bugün teslim edilmesinin ardından, yarın ihale gerçekleşecek, 7 Aralık'ta da pazarlık süreci başlayacak.
Sabah-ATV Grubu taliplerinin sayısının üçten bire inmesi ile ihalenin ertelenmesi ihtimali gündeme geldi. Ancak TMSF Başkan Ahmet Ertürk'ün "Normal ihale süreci devam edecek, 5 Aralık'ta toplanıp nihai kararı vereceğiz" şeklindeki açıklamaları, gözleri yarınki ihaleye çevirdi.

-SABAH-ATV'NİN SATIŞINDA YENİ DÖNEM
TMSF'nin el koyduğu Merkez Medya Grubu bünyesindeki ATV ve Sabah gazetesinin satış süreci, yeni bir döneme giriyor. Daha önce ihale için önyeterlilik alan Nurol-Carlyle konsorsiyumunun dün akşam saatlerinde teklif vermeyeceğini açıklamasının ardından, RTL-Sancak-İpek Konsorsiyumu da Sabah-ATV ihalesine katılmayacağını ilan etti.

Şu ana kadar Çalık Grubu önderliğindeki Turkuaz konsorsiyumundan ihaleden çekilip çekilmeyeceğine ilişkin bir açıklama yapılmazken, yasal prosedür gereği ihale için teklif süresi bugün sona erecek. Turkuaz konsorsiyumunun teklif vermesi halinde, yarın gerçekleştirilecek Sabah-ATV ihalesine bir tek Çalık Grubu katılacak.

-TMSF BAŞKAN ERTÜRK: "NORMAL SÜREÇ DEVAM EDECEK"-

Sabah-ATV Grubu'nu paket olarak satın almak için harekete geçen üç konsorsiyumdan ikisinin ihaleden çekilmesi ile, ihalenin ertelenebileceğine ilişkin söylentiler ortaya atıldı. TMSF yetkililerinden edinilen bilgiler ise, ihale sürecinin belirlenen koşullarda gerçekleştirileceğini gösteriyor.
TMSF Başkan Ahmet Ertürk, bugün basın yayın organlarına yansıyan açıklamalarında, "Normal ihale süreci devam edecek, 5 Aralık'ta toplanıp nihai kararı vereceğiz" derken, yarın oluşacak fiyat sonrasında nihai kararın TMSF Fon Kurulu tarafından verileceğine işaret etti.

-SORUN RTÜK YASASI MI?-

Bu arada, Nurol-Carlyle ile RTL-Sancak-İpek konsorsiyumunun ihaleden neden çekildiğine ilişkin net bir açıklama yapılmadı. Ancak, iki konsorsiyumun da özellikle yabancı yatırımcıların televizyon sahipliğini yüzde 25 ile sınırlayan RTÜK Yasası'ndan şikayetçi olduğu belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön