HABER

Sabah-ATV satışı dünya basınında

LONDRA(ANKA)- Sabah-ATV satışı dünya basınında da yankılandı. Financial Times gazetesi, ihaleyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın damadının yönettiği bir şirketin kazandığını belirterek ihalenin sonucunun "taraflı medya oluşumu korkularını yarattığı" yorumunu yaptı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, "Türk medya grubu satışı, taraflı oluşum korkularını yarattı" başlıklı haberinde Sabah-ATV ihalesini değerlendirdi. Gazete "Muhalefetin, hükümetin taraflı bir medya yaratmaya çalıştığı yolundaki suçlamaları arasında Türk başbakanının damadı tarafından yönetilen bir şirket, ülkenin en büyük medya gruplarından biri için düzenlenen açık artırmayı kazandı" diye yazdı.

İhalede teklif yapan tek potansiyel alıcı olan Çalık Holding'in 1.1 milyar dolar önerdiğini belirten gazete, ihaleye katılması beklenen RTL, News Corp ve Carlyle'nin ise teklif sunmadığını kaydetti.

İngiliz gazetesi, "Çalık Holding başında, Temmuz seçimlerinde çok büyük bir çoğunluk kazanan Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı ile evli olan Berat Albayrak var" diye yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın sık sık medya haberlerini şikayet ettiğini ancak bazı medya kuruluşlarının Başbakanın politikalarına sempati gösterdiklerini kaydeden gazete, Çalık Holding'in de, Sabah-ATV alımı ile "siyasi etkinliği" sağmalayı amaçlamadığını söylediğini de aktardı.

Financial Times, satış konusunda TMSF'ye danışmanlık yapan Garanti Yatırım Menkul Kıymetler'in, grubun değerini 986 milyon dolar olarak tahmin ettiğini ancak Garanti İcra Kurulu Başkanı Metin Ar'ın, söz konusu tahminin uluslararası piyasaları etkileyen kredi krizi öncesi yapıldığını söylediğini kaydetti.
İki hafta önce TMSF Başkanının muhammen bedelinin 1.1 milyar dolar olarak belirlediğini anımsatan gazete, "Bankacılara göre, bu, bazı potansiyel katılımcıları geri çekilmeye ikna eden başlıca bir faktör olmuş olabilir" yorumunu yaptı.

Gazete, ihale öncesi RTL, News Corp ve Carlyle'nin "çok istekli" olarak gözüktüklerini ancak belki RTL'nin, ana hissedarı Bertelsmann'ın onayını alamadığını yazdı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön