HABER

Sabancı lastik ve otomotivde hedef yükseltti

İstanbul -(AA) Sabancı Holding Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grup Başkanı Turgut Uzer, grup olarak bu yıl için 3,5 milyar YTL olmasını bekledikleri ciroda gelecek yıl 4,5 milyar YTL'ye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Uzer, bir grup gazetecinin katılımıyla düzenlenen sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, grup bünyesinde yer alan Toyotasa, Temsa, Kordsa Global, Brisa ve Beksa şirketleri hakkında bilgi aktardı.

2005 yılını 3,1 milyar YTL ciro ile kapattıklarını hatırlatan Uzer, bu yıl sonu için ciro hedeflerinin 3,5 milyar YTL (2,4 milyar dolar) olmasını beklediklerini söyledi.

Bu yıl satın almalar hariç 139 milyon YTL'lik yatırım yaptıklarını, gelecek yıl için ise yine satın almalar hariç 254 milyon YTL'lik yatırım öngördüklerini kaydeden Uzer, grup cirosunun Sabancı Holding'in cirosu içinde yüzde 17,1'lik paya sahip olduğunu ve ciro payı ile finans dışındaki alanda lider olduklarını ifade etti.

Dünya ve Avrupa'daki otomotiv sektörüne değinen Uzer, Türkiye otomobil pazarının büyümesinden ziyade 380-390 bin civarındaki istikrarlı satış rakamlarıyla gitmesinin daha önemli olduğunu vurguladı.

2007 yılında Türkiye'de otomobil pazarının artmayacağını öngördüklerini belirten Uzer, "Otomobilde 400 binin altı normaldir. Gelecek yıl eğer artış olursa da bu 10 binler civarında olur" dedi.

Sorular üzerine Uzer, seçimlerin yaratacağı belirsizliklerin mutlaka satışlar üzerinde olumsuz etkisi olacağını ifade ederek, "Pazarın yüzde 10 gibi artması için biz bir sebep görmüyoruz. Siyasal belirsizlikler ekonomiyi etkilerse, öngördüğümüz rakamlar daha da aşağı gidebilir" diye konuştu.

Yüzde 65 Sabancı, yüzde 25 Toyota ve yüzde 10 Mitsui ortaklığıyla Toyotasa şirketi ile Toyota araçlarının Türkiye'deki satış ve pazarlama işini yürüttüklerini hatırlatan Uzer, bu yıl satışlarda 30 bini geçtiklerini ve 520 milyon dolar ciro elde ettiklerini, 2007 yılında ise 33 bin 600 otomobil satışıyla 633 milyon dolar ciro öngördüklerini bildirdi.

Uzer, grup olarak otomotiv konusunda son derece hareketli olduklarını vurgulayarak, "Otobüste gidebildiğimiz kadar hızlı gidiyoruz. Trafik kuralları zaten daha hızlısına izin vermiyor. Daha hızlı nasıl gidilir? Biriyle kol kola gidilebilir" dedi.

Uzer, Adana'da hem iç piyasaya hem de Avrupa'ya yönelik üretim yaptıklarını, ancak giderek Avrupa pazarına yaklaşmalarından dolayı teknik gerekliliklerin de değiştiğini, Türkiye pazarından uzaklaşmaları nedeniyle Mısır'da da üretim yapacaklarını söyledi.

Lastik pazarında da Brisa bünyesinde Bridgestone ve Lassa markalarında üretim yaptıklarını hatırlatan Uzer, bu yılı yaklaşık 480 milyon dolar ciroyla kapatacak Brisa'nın gelecek yıl 550 milyon dolar ciro hedeflediğini, 2007'de mevcut fabrikada kapasite artırımı ve yeni ürün için 70 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, yeni fabrika için niyet olmasına rağmen 2007'ye ilişkin böyle bir planları bulunmadığını söyledi.

Endüstriyel naylon, polyester ve kord bezi üreten Kordsa Global'i de anlatan Uzer, şirketin dünya lideri olduğunu, dünyada naylondan polyestere, iplikten beze doğru gidişten dolayı naylon polyester dengesini polyester lehine çevireceklerini aktardı.

Uzer, grup içinde şu andaki çalışan sayısının 8 bin 800 olduğunu ve bunun gelecek yıl Endonezya ile Tayland'daki 3 fabrikanın gruba katılmasıyla alınacak yeni istihdamla birlikte 9 bin 900'a çıkacağını belirterek, böylelikle 2007 itibariyle grup içinde çalışan sayısının 10 bine yaklaşmış olacağını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön